Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ETO pozytywnie ocenia wykonanie budżetu UE za 2009 r.

0
Podziel się:

Europejski Trybunał Obrachunkowy pozytywnie ocenił wykonanie unijnego
budżetu za 2009 r. - powiedział w poniedziałek członek ETO Augustyn Kubik. Oceniając przepływy
finansowe w UE najwięcej błędów Trybunał dostrzegł w realizacji polityki spójności.

Europejski Trybunał Obrachunkowy pozytywnie ocenił wykonanie unijnego budżetu za 2009 r. - powiedział w poniedziałek członek ETO Augustyn Kubik. Oceniając przepływy finansowe w UE najwięcej błędów Trybunał dostrzegł w realizacji polityki spójności.

"Tak jak Najwyższa Izba Kontroli w Polsce przedstawia swoje sprawozdanie dotyczące wyników kontroli z wykonania budżetu państwa przez rząd oraz opinię w sprawie absolutorium dla Rady Ministrów, tak roczne sprawozdanie Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, dotyczące wykonania budżetu służy za podstawę do udzielenia absolutorium Komisji Europejskiej przez Parlament Europejski" - powiedział Kubik na konferencji prasowej, na której przedstawił sprawozdanie Trybunału.

Wyjaśnił, że Trybunał nie ma zastrzeżeń, co do wiarygodności rozliczeń przedstawionych przez KE. Mimo to, Trybunał odnotował uchybienia dotyczące części przepływów pieniężnych. Błędów prawie nie stwierdzono w transakcjach dotyczących dochodów, spraw gospodarczych i finansowych oraz wydatków administracyjnych. Poziom błędów między 2 proc. a 5 proc. Trybunał stwierdził w przypadku transakcji z obszarów rolnictwa i zasobów naturalnych, badań naukowych, energii i transportu, pomocy zewnętrznej, rozwoju i rozszerzenia oraz edukacji i obywatelstwa. Najwięcej błędów stwierdzono w przypadku realizacji polityki spójności, ale - jak zastrzegł Kubik - jest ich i tak mniej niż w przypadkach poprzednich budżetów.

"Jeżeli chodzi o politykę spójności, to udział błędów stwierdzanych w ubiegłych latach był na poziomie 60 proc., 45 proc. W tym roku mamy nieco powyżej 30 proc. Jest więc totalna tendencja spadkowa ilości tychże błędów" - powiedział. Wyjaśnił, że są to głównie błędy związane ze stosowaniem procedur przetargowych, czy dotyczące kwalifikowalności wydatków do wsparcia dofinansowaniem z funduszy UE.

Dodał, że polityka spójności z zasady obarczona jest większym ryzykiem błędu. Dzieje się tak dlatego, że polityka spójności jest zarządzana za pośrednictwem państw członkowskim i licznych instytucji. "To, co jest zarządzane bezpośrednio przez Komisję Europejską, jest obarczone mniejszym ryzykiem błędu" - dodał.

Kubik podsumował, że w porównaniu z budżetami na poprzednie lata, błędów generalnie jest coraz mniej. Jego zdaniem jest to dowód na to, że "ten skomplikowany mechanizm" przepływów finansowych w UE "działa coraz lepiej". (PAP)

her/ mki/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)