Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Eulex: serbscy politycy nie wjadą do Kosowa bez zezwolenia

0
Podziel się

Eulex, misja prawna i policyjna Unii Europejskiej w Kosowie, wydała w
środę policji zakaz wpuszczania na terytorium tego kraju oficjalnych przedstawicieli Serbii, którzy
wcześniej nie otrzymali zgody na wjazd - poinformował w środę przedstawiciel misji.

bEhdjImZ

Eulex, misja prawna i policyjna Unii Europejskiej w Kosowie, wydała w środę policji zakaz wpuszczania na terytorium tego kraju oficjalnych przedstawicieli Serbii, którzy wcześniej nie otrzymali zgody na wjazd - poinformował w środę przedstawiciel misji.

"Eulex przekazał dyrektywy policji, aby odmawiała im wjazdu do Kosowa, o ile wcześniej nie zwracali się o zgodę na wizytę" - powiedziała Karen Limdal. Dodała, że kroki te są spowodowane "ostatnimi niezgłoszonymi wizytami przedstawicieli Serbii w Kosowie".

Eulex wypełnia na północy Kosowa, gdzie większość ludności stanowią Serbowie, zadania policyjne i celne.

bEhdjInb

W niedzielę w Serbii odbywają się wybory lokalne. Belgrad, który nie uznaje Kosowa za niepodległe państwo, lecz nadal uważa je za swoją południową prowincję, chce, aby wzięli w nich udział kosowscy Serbowie. Z kolei władze w Prisztinie kategorycznie sprzeciwiają się przeprowadzeniu wyborów na północy Kosowa, uważając, że naruszą one suwerenność i integrację terytorialną państwa, które ogłosiło niepodległość w lutym 2008 roku.

Serbski minister ds. Kosowa Goran Bogdanović uważa, że decyzja Euleksu "postawi pod znakiem zapytania" dalszą współpracę Belgradu z unijną misją.

"Wyraźnie widać, że Eulex stanął po stronie secesjonistów (władz w Prisztinie). Nasza cierpliwość i konstruktywne podejście mają jednak granice" - powiedział Bogdanović.

Do tej pory niepodległość Kosowa uznało ją 69 państw, w tym USA i większość krajów Unii Europejskiej.(PAP)

bEhdjInh

jo/ kar/

6211178

bEhdjInC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)