Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Europa stawia na czystą energię

0
Podziel się:

Energetyczne plany Unii Europejskiej będą kosztować 70 miliardów rocznie.

Europa stawia na czystą energię
(PAP/EPA)
bECMklBx

Parlament Europejski zatwierdził Europejski Plan Strategiczny w dziedzinie Technologii Energetycznych, który ma być wsparciem dla rozwoju czystych technologii węglowych, energetyki jądrowej, a także wykorzystania źródeł odnawialnych, takich jak słońce, woda czy wiatr.

_ - Obecne wyzwania, jak zapobieganie ocieplaniu się klimatu i koszty związane z emisją CO2, nakładają na naszą gospodarkę duże obciążenia. Trzeba więc ograniczyć emisje, aby zmniejszyć koszty. Kluczem do rozwoju są inwestycje w bezemisyjne technologie _ - powiedział sprawozdawca raportu w tej sprawie, eurodeputowany PO Jerzy Buzek.

Jego zdaniem _ Polska ma tu szczególnie dużo do skorzystania i wygrania. - Nasza energetyka, oparta na węglu, wymaga przebudowy technologicznej. Musimy więc opracować i zastosować technologie sprawnego wytwarzania prądu elektrycznego z węgla oraz wyłapywania i składowania CO2 (ang. CCS) _.

bECMklBz

Nowe technologie będą potrzebne do redukcji emisji jak najmniejszym kosztem. W raporcie podkreślono, że niektóre z nich, takie jak CCS, mają szczególnie duży potencjał, dostarczają bowiem UE nowych sposobów eksploatacji lokalnych, więc tanich zasobów energii bez zwiększania emisji CO2.

Buzek postuluje przeznaczenie ze środków UE dwóch miliardów euro rocznie na dodatkowe finansowanie niskoemisyjnych technologii.

| Czysta energia musi być tańsza |
| --- |
| Według szacunków KE osiągnięcie do 2020 roku ambitnych celów UE związanych z energią i zmianami klimatycznymi (redukcja emisji CO2 o 20 proc. i 20-procentowe wykorzystanie energii odnawialnej) ma kosztować 70 mld euro rocznie. Dlatego eurodeputowani podkreślili, że do osiągnięcia tych celów niezbędne jest obniżenie kosztów zielonej energii i pobudzanie innowacyjności w sektorze energetycznym. |

bECMklCa
energia
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)