Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejscy socjaliści apelują do rządu

0
Podziel się:

Polska delegacja Europejskich Socjalistów
zaapelowała w środę do rządu, aby w swoim stanowisku na szczyt
Rady Europejskiej w Brukseli uwzględnił "zasadę unijnej
solidarności i odpowiedzialności wszystkich państw członkowskich
za przyszłość Europy" i nie zablokował przyjęcia mandatu na
Konferencję Międzyrządową.

Polska delegacja Europejskich Socjalistów zaapelowała w środę do rządu, aby w swoim stanowisku na szczyt Rady Europejskiej w Brukseli uwzględnił "zasadę unijnej solidarności i odpowiedzialności wszystkich państw członkowskich za przyszłość Europy" i nie zablokował przyjęcia mandatu na Konferencję Międzyrządową.

W wydanym w środę oświadczeniu polscy europarlamentarzyści skrytykowali "ambiwalentne" stanowisko polskiego rządu w sprawie kontynuacji prac nad unijnym traktatem.

W oświadczeniu Europejscy Socjaliści przypomnieli, że Traktat Konstytucyjny został w 2004 roku podpisany przez szefów państw lub rządów wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Od tego momentu - ocenili - na Polsce ciąży zobowiązanie prawno- polityczne do uruchomienia procesu ratyfikacji tego dokumentu.

Tymczasem, ich zdaniem, polski rząd traktuje UE "wyłącznie jako strukturę formalną, a nie partnera do negocjacji, współpracy oraz dwustronnie pojmowanej solidarności".

W oświadczeniu uznano za "wątpliwe", aby forsowany przez Polskę system pierwiastkowy ważenia głosów w Radzie UE dobrze służył Polsce i przyczynił się do budowy "silnej i sprawnej Europy".

"Apelujemy do polskiego rządu, aby w swoim stanowisku na najbliższy szczyt uwzględniał zasadę unijnej solidarności i odpowiedzialności wszystkich państw członkowskich za przyszłość Europy" - czytamy w oświadczeniu.

"Apelujemy do rządu o sprzyjanie pogłębianiu procesu integracji UE oraz o nieblokowanie przyjęcia mandatu na Konferencję Międzyrządową. Nowy traktat dla Unii złożonej z 27 państw członkowskich jest niezbędny. Tylko z takim traktatem Unia będzie mogła sprostać globalizacji, wyzwaniom wewnętrznym i zewnętrznym, będzie mogła łatwiej łączyć interesy narodowe z interesem europejskim, a także gwarantować demokratyczną, bezpieczną i solidarną Europę" - napisali w oświadczeniu polscy Europejscy socjaliści.

Partia Europejskich Socjalistów to europejska partia polityczna, w skład której wchodzą partie socjaldemokratyczne i socjalistyczne krajów Unii Europejskiej. Powstała w listopadzie 1992 r. w wyniku przekształcenia Konfederacji Partii Socjalistycznych (utworzonej w 1974 r.). Tworzy drugą co do wielkości frakcję w Parlamencie Europejskim. Aktualnym przewodniczącym PES jest Niemiec Martin Schulz.

W skład polskiej delegacji PES wchodzą: Lidia Geringer de Oedenberg, Adam Gierek, Bogdan Golik, Genowefa Grabowska, Bogusław Liberadzki, Józef Pinior, Dariusz Rosati, Marek Siwiec i Andrzej Szejna.

Podczas szczytu Unii Europejskiej 21-22 czerwca w Brukseli przywódcy państw UE mają przyjąć mandat w sprawie otwarcia tzw. Konferencji Międzyrządowej, która - jak chcieliby Niemcy, kończący w czerwcu przewodnictwo w UE, Komisja Europejska i Parlament Europejski - do końca 2007 r. ma przyjąć nowy Traktat UE.

Głównym elementem polskiej propozycji jest zastąpienie - przewidzianego w eurokonstytucji systemu głosowania tzw. podwójną większością - systemem pierwiastkowym. W systemie pierwiastkowym głos każdego kraju jest obliczony na podstawie pierwiastka kwadratowego z liczby ludności. W efekcie siła głosu przeliczona na pojedynczego obywatela mniejszego państwa członkowskiego jest dowartościowana, większego zaś - osłabiona. Korzystają na tym takie państwa jak Polska czy Hiszpania, tracą Niemcy.(PAP)

laz/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)