Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejska Nagroda Obywatelska dla Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"

0
Podziel się:

Ośrodek "Brama Grodzka -Teatr NN", zajmujący się dokumentowaniem i
przypominaniem dziedzictwa historycznego Lublina i Lubelszczyzny, otrzymał Europejską Nagrodę
Obywatelską za działalność łączącą różne kraje, kultury i religie.

Ośrodek "Brama Grodzka -Teatr NN", zajmujący się dokumentowaniem i przypominaniem dziedzictwa historycznego Lublina i Lubelszczyzny, otrzymał Europejską Nagrodę Obywatelską za działalność łączącą różne kraje, kultury i religie.

Nagrodę, którą przyznaje Parlament Europejski, wręczyła w piątek dyrektorowi Ośrodka Tomaszowi Pietrasiewiczowi europosłanka Lena Kolarska-Bobińska. To ona zgłosiła "Bramę Grodzką - Teatr NN" do nagrody, aby - jak tłumaczyła - doceniono w Europie instytucję nawiązującą w swoich programach do wielokulturowej tradycji Lublina, które było miastem chrześcijańskim i żydowskim, miejscem spotkania różnych kultur, tradycji i religii.

"Chciałam podkreślić rolę i znaczenie działań ośrodka w szczególnym momencie dla Europy, wobec obecnej rosnącej fali nacjonalizmów, radykalizmu, nietolerancji" - zaznaczyła.

List gratulacyjny do dyrektora Ośrodka wystosował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Podkreślił w nim, że "Brama Grodzka - Teatr NN" od lat łączy ludzi i kultury, odrzucając stereotypy, niechęć i uprzedzenia a także "sprzeciwia się jednowymiarowej wizji historii".

"W Lublinie, mieście jagiellońskim, Państwa działalność kultywuje idee Rzeczypospolitej wielu narodów. Przede wszystkim oznacza ona otwartość na dialog z drugim człowiekiem, na spotkanie innego, który czasem wydaje się nieznany, a który dzięki Państwa pracy staje się bliskim dla mieszkańców Lublina i całego regionu" - napisał minister.

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" jest samorządową instytucją kultury w Lublinie; działa na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji, wykorzystując przy tym m.in. nowoczesne narzędzia internetowe i multimedialne. Powstał w 1990 r. Mieści się w Bramie Grodzkiej, która niegdyś była przejściem pomiędzy chrześcijańskim a żydowskim Lublinem.

"Bardzo mi zależało, żeby ta uroczystość miała miejsce w Bramie Grodzkiej. Bo tu się wszystko zaczęło" - powiedział Pietrasiewicz. Przypomniał, że to miejsce ma wymiar symboliczny. "Tu Bramie Grodzkiej zwanej też Bramą Żydowską próbujemy zrozumieć, co miejsce to oznacza dla nas dzisiaj, jakim jest dla nas przesłaniem" - dodał.

"Brama Grodzka - Teatr NN" podejmuje liczne działania służące przywracaniu pamięci o nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej i jej mieszkańcach. Prowadzi strony internetowe i portale dokumentujące historię Lublina i regionu m.in. wirtualne makiety miasta z różnych okresów jego rozwoju, kalendarium zagłady Żydów, wirtualny spacer z Józefem Czechowiczem. Prowadzi też program Historia Mówiona, gdzie gromadzone są nagrania wspomnień mieszkańców o Lublinie i Lubelszczyźnie; zebrano w nim już ponad 6,7 tys. relacji.

Rokrocznie "Brama Grodzka - Teatr NN" organizuje Festiwal "Śladami Singera", w którym grupa młodzieży z różnych krajów odwiedza na Lubelszczyźnie miasteczka opisane w twórczości Izaaka Bashevisa Singera i organizuje warsztaty, koncerty, wystawy przypominające żydowską tradycję tych miejsc.

Ośrodek stale współpracuje przy różnych projektach z uczniami i nauczycielami lubelskich szkół. Prowadzi też działalność teatralną.

Parlament Europejski przyznaje Europejską Nagrodę Obywatelską od 2008 r. Otrzymują ją osoby i organizacje za wybitne osiągnięcia w promowaniu lepszego zrozumienia i ściślejszej integracji między obywatelami a państwami członkowskimi, ułatwianiu transgranicznej lub ponadnarodowej współpracy w ramach Unii Europejskiej. Nagroda ma charakter symboliczny - jej laureaci otrzymują specjalny dyplom i medal.

W tym roku Nagrodę przyznano 43 osobom i instytucjom z różnych krajów Unii Europejskiej, wybranych spośród kilkuset zgłoszonych kandydatów. Tegorocznymi laureatami z Polski oprócz lubelskiego ośrodka zostali: przewodnicząca poznańskiej filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Alicja Kobus, reżyser Jacek Głomb oraz Teatr "Arka".

W poprzednich latach Europejską Nagrodę Obywatelską otrzymali m.in. Polska Akcja Humanitarna, Kolegium Europy Wschodniej im Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Stowarzyszenie Wiosna - Szlachetna Paczka. (PAP)

ren/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)