Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejska Rada Badań zakończyła warszawskie obrady

0
Podziel się:

Ustalenie nowych zasad organizowania konkursów na projekty badawcze
finansowane z budżetu Unii Europejskiej w 2010 roku, to podstawowy efekt dwudniowej pracy
Europejskiej Rady Badań (ang. European Research Council - ERC). Rada w środę zakończyła obrady w
Warszawie.

Ustalenie nowych zasad organizowania konkursów na projekty badawcze finansowane z budżetu Unii Europejskiej w 2010 roku, to podstawowy efekt dwudniowej pracy Europejskiej Rady Badań (ang. European Research Council - ERC). Rada w środę zakończyła obrady w Warszawie.

Jak powiedział PAP członek ERC, prof. Michał Kleiber, zaplanowano plan pracy czyli organizowania konkursów na badania na rok 2010, a także szkic planu na rok 2011.

"Będzie bardzo dużo konkursów dla młodych badaczy i dla starszych naukowców. Nowością jest to, że konkurs dla młodych badaczy będzie podzielony jeszcze na dwie kategorie. Będą organizowane konkursy dla naukowców bezpośrednio po doktoracie, którym trudno jest konkurować z tymi po np. ośmiu latach od doktoratu. W ten sposób staramy się precyzyjnie odpowiedzieć na potrzeby naukowców" - zaznaczył prof. Kleiber.

Podczas obrad porównywano osiągnięcia poszczególnych krajów pod względem ilości naukowców nagradzanych w konkursach organizowanych przez ERC.

"Niestety Polska zalicza się do krajów, które pod tym względem wypadają gorzej. Wprawdzie mamy już grantowiczów - po dwóch laureatów w każdej edycji - ale statystycznie wciąż jest ich za mało. Kraje takie jak Anglia czy Francja mają ich po 20 - 30" - powiedział prezes PAN.

Jak wyjaśnił Kleiber, prowadzenie badań naukowych wymaga nowoczesnej infrastruktury badawczej, która u nas z oczywistych względów jest gorsza niż w Anglii, Niemczech czy Francji.

"Opowiadam się za tym by pomagać krajom, które mają mniejszą ilość nagradzanych naukowców. Można to zrobić w taki sposób, by do grantu skierowanego bezpośrednio do naukowca dodawać kwotę, która służyłaby unowocześnieniu jego aparatury. Większość członków ERC uważa jednak, że zakłócałoby to ideę konkurencyjności. Jestem jednak dobrej myśli. Z całą pewnością znajdziemy jakiś sposób by pomóc wnioskom płynącym z Polski i innym słabszym naukowo krajom" - zaznaczył prof. Kleiber.

Podczas otwartej części obrad minister nauki, prof. Barbara Kudrycka zaznaczyła, że polskie szkolnictwo wyższe znajduje się w historycznym momencie reformy. Ponadto mimo kryzysu gospodarczego, zwiększyła się suma pieniędzy przeznaczonych na polską naukę.

Europejską Radę Badań powołała trzy lata temu Komisja Europejska. W skład instytucji wchodzi 22 naukowców z różnych krajów UE. Silne naukowo kraje, takie jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja mają po dwóch przedstawicieli. Z nowych krajów członkowskich w składzie Rady są tylko trzy osoby, w tym z Polski - prof. Kleiber.

Do głównych zadań instytucji - dysponującej rocznym budżetem sięgającym ponad miliarda euro rocznie - należy finansowanie badań poznawczych i wypracowanie nowych metod przyznawania pieniędzy na badania. Poprzez odbiurokratyzowanie procedur ma ona ułatwić młodym europejskim naukowcom prowadzenie badań w państwach Unii Europejskiej.

Kolejne spotkanie 22 członków Europejskiej Rady Badań odbędzie się we wrześniu w Brukseli. (PAP)

ekr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)