Notowania

wiadomości
21.06.2011 14:48

Europejski Festiwal Tańca Współczesnego w Krakowie i Bytomiu

W Krakowie i Bytomiu rozpocznie się w poniedziałek pierwsza edycja Europejskiego Festiwalu Tańca Współczesnego. Jego organizatorzy - Śląski Teatr Tańca oraz działające w Polsce narodowe instytuty kultury krajów UE - dedykują go polskiemu przewodnictwu w Radzie Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W Krakowie i Bytomiu rozpocznie się w poniedziałek pierwsza edycja Europejskiego Festiwalu Tańca Współczesnego. Jego organizatorzy - Śląski Teatr Tańca oraz działające w Polsce narodowe instytuty kultury krajów UE - dedykują go polskiemu przewodnictwu w Radzie Unii Europejskiej. *

Festiwal potrwa od 27 czerwca do 2 lipca. W jego trakcie zaprezentowane zostaną spektakle przygotowane przez 13 zespołów lub solistów, wyłonionych w konkursie spośród 153 zgłoszeń z 23 krajów. Najwięcej zgłoszeń - po 13 - odnotowano z Niemiec i Włoch.

Wybrane spektakle reprezentują różnorodność stylistyczną i techniczną oraz indywidualne podejście do materii spektaklu - poinformowali we wtorek organizatorzy festiwalu podczas konferencji prasowej w konsulacie austriackim w Krakowie.

Kwalifikacją artystów zajmowali się eksperci: Angela Fumarola (Włochy), Jens Bjerregaard (Dania), Didier Moniotte (Francja), Petra Roegel (Niemcy), Claudia Jaeschke (Austria), Joanna Szymajda (Polska).

Cele Europejskiego Festiwalu Tańca Współczesnego to m.in.: pomoc ambitnym inicjatywom młodych europejskich artystów; dialog pomiędzy artystami i ukazanie różnorodności kulturowej Europy oraz dyskusje o cielesności, tożsamości, prezentowanie spektakli w różnych konwencjach scenicznych.

"Taniec nie jest odizolowaną formą, jest częścią kultury, jednym z najmocniejszych systemów tworzenia" - podkreśla inicjator i dyrektor festiwalu Jacek Łumiński ze Śląskiego teatru Tańca w Bytomiu. "Moim celem było przede wszystkim połączenie sztuki z tym, co dotyka zwykłych ludzi, z przemianami tożsamościowymi, z zaangażowaniem w środowisko, infrastrukturę, architekturę. Nigdy nie byłem zainteresowany sztuką dla samej siebie - sztuką dla sztuki. Sztuka ma konkretny wymiar ludzki, nie tylko samolubny, im więcej jest takich działań, tym bardziej ludzie zaczynają się zmieniać" - wyjaśnia w materiałach prasowych.

Jego zdaniem, "wyjątkowość Festiwalu tkwi w ogromnym potencjale miejsc, w których prezentowane będą festiwalowe przedstawienia: postindustrialny Śląsk i zabytkowa architektura królewskiego Krakowa". "Obydwa będą miały wpływ na wykonanie spektakli i na ich percepcję" - podkreśla dyrektor festiwalu Jacek Łumiński. W Krakowie spektakle będą odbywały się w salach PWST przy ul. Warszawskiej 5; w Bytomiu - w Starej Cechowni Kopalni Rozbark.

W programie festiwalu znalazły się również projekcje filmowe i wykłady poświęcone problematyce tańca.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor Instytutu Goethego w Krakowie Roland M. Goll, Europejski Festiwal Tańca Współczesnego jest największym i najważniejszym wspólnym projektem realizowanym przez europejskie instytuty kultury w Krakowie, działające w grupie EUNIC (European Union National Institutes for Culture).

Honorowym patronatem objęli Festiwal marszałkowie województw śląskiego i małopolskiego oraz prezydenci Krakowa i Bytomia.

Organizatorami Festiwalu są Śląski Teatr Tańca wraz z partnerami: Instytutem Goethego w Krakowie, Austriackim Konsulatem Generalnym i Austriackim Forum Kultury w Krakowie, Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie, Instytutem Francuskim w Krakowie, Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie, British Council w Krakowie i Nordic House w Krakowie.

Śląski Teatr Tańca powstał w 1991 roku w Bytomiu, jako pierwszy w Polsce profesjonalny teatr tańca współczesnego. Realizuje projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne, a od 1994r. Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej. (PAP)

hp/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz