Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzy skargę złożoną przeciwko Rosji

0
Podziel się:

Złożenie takiego wniosku zapowiedzieli obrońcy aresztowanych członków Greenpeace.

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzy skargę złożoną przeciwko Rosji
(sermarr erGuiri/CC BY 2.0/Flickr)

Obrońcy aktywistów organizacji Greenpeace, aresztowanych w Rosji pod zarzutem piractwa, zapowiedzieli dziś złożenie skargi do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu na warunki, w jakich przetrzymywani są działacze organizacji.

O swoich zamiarach adwokaci poinformowali na konferencji prasowej w Moskwie. Przekazali, że skargę w Strasburgu złożą nazajutrz po rozpatrzeniu przez Sąd Obwodowy w Murmańsku pierwszej apelacji aresztowanych od decyzji sądu I instancji w tej sprawie. Sąd Obwodowy w Murmańsku podał w piątek, że pierwsze zażalenia rozpatrzy 8 października.

_ - Obrona widziała się ze wszystkimi oskarżonymi. Przeanalizowaliśmy warunki, w jakich są przetrzymywani w aresztach śledczych. Inaczej niż jako nieludzkie nazwać ich nie można _ - oświadczył adwokat Greenpeace International Siergiej Gołubok.

Według niego w niektórych celach jest zimno, w toaletach zamontowane są kamery, wielu z oskarżonych nie ma dostępu do wody pitnej w wystarczającej ilości, niektórym brakuje lekarstw.

Prawnik zauważył, że szczególne niedogodności odczuwają cudzoziemcy nieznający języka rosyjskiego. - _ Chcąc otworzyć okno, aby pooddychać świeżym powietrzem, muszą prosić o to po rosyjsku strażnika _ - wyjaśnił Gołubok.

Ekolodzy są przetrzymywani w aresztach śledczych w leżącym na północy Rosji Murmańsku i w Apatytach - mieście położonym ok. 200 km na południe od Murmańska.

18 września, operując na Morzu Barentsa z pokładu statku _ Arctic Sunrise _, działacze Greenpeace'u usiłowali wdrapać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, która następnego dnia zatrzymała, a później odholowała statek do Murmańska. 30 członków załogi, w tym 26 obcokrajowców, zatrzymano.

Wobec wszystkich zatrzymanych Sąd Rejonowy w Murmańsku zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na dwa miesiące. Wszystkim aresztowanym Komitet Śledczy FR postawił zarzut piractwa. Zarzut taki usłyszał m.in. obywatel RP - 36-letni pracownik Uniwersytetu Gdańskiego Tomasz Dziemiańczuk.

Aktywiści Greenpeace'u odrzucają oskarżenia pod swoim adresem, podkreślając, że ich protest na platformie wiertniczej był akcją pokojową. Odrzucają również zarzut, że stworzyli zagrożenie dla bezpieczeństwa jej pracowników. Ich zdaniem _ Arctic Sunrise _ nie naruszył 500-metrowej strefy bezpieczeństwa wokół platformy.

Adwokaci ekologów zaskarżyli decyzje o aresztowaniu swych klientów do Sądu Obwodowego w Murmańsku. Ten poinformował, że pierwsze trzy skargi rozpatrzy 8 października.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)