Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejskie Letnie Igrzyska Specjalne - integracja przez sport

0
Podziel się:

Europejskie Letnie Igrzyska Specjalne rozpoczną się 18 września w
Warszawie. Organizatorom i sportowcom zależy nie tylko na rywalizacji o medale, ale także na
zmianie nastawienia społeczeństwa do osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Europejskie Letnie Igrzyska Specjalne rozpoczną się 18 września w Warszawie. Organizatorom i sportowcom zależy nie tylko na rywalizacji o medale, ale także na zmianie nastawienia społeczeństwa do osób niepełnosprawnych intelektualnie.

"Według badań, aż 70 procent Polaków ma problem z tolerancją osób z niepełnosprawnością intelektualną. To jeden z najgorszych wyników w Europie i mam nadzieję, że po igrzyskach ten wynik ulegnie poprawie" - podkreślił dyrektor marketingu i komunikacji komitetu organizacyjnego Europejskich Olimpiad Specjalnych Bogdan Snarski.

Przez sześć dni stolica Polski stanie się areną zmagań dla 1500 sportowców. W Warszawie pojawią się także znane osobistości, które wspierają tę ideę m.in. Zinedine Zidane i David Beckham.

"Sport idealnie przełamuje różnego rodzaju bariery. Zbliża do siebie ludzi" - ocenił jeden z polskich ambasadorów tego przedsięwzięcia aktor Cezary Pazura.

Ambasadorami są także m.in. mistrz olimpijski w gimnastyce sportowej Leszek Blanik, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska, pilot szybowcowy Jerzy Makula oraz aktorzy Joanna Brodzik i Bogusław Linda.

Ostatnie przygotowania w Warszawie obserwuje dyrektor zarządzający Olimpiad Specjalnych Mary Davies. "Polska ma wielkie tradycje w sporcie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Cieszę się, że będzie gospodarzem igrzysk" - powiedziała Davis.

W ramach igrzysk ma być realizowany m.in. program miast goszczących, który w założeniach organizatorów przeniesie ducha olimpiad specjalnych do różnych regionów Polski. Każda z 56 ekip uczestniczących w igrzyskach przed ich rozpoczęciem na trzy dni przyjedzie do jednego z polskich miast.

"Wizyta taka ma pomóc sportowcom w aklimatyzacji w naszym kraju. Jest to jednocześnie doskonała okazja na aktywizację i integrację lokalnej społeczności, a także promocję walorów turystycznych" - podkreślił dyrektor komitetu organizacyjnego Europejskich Olimpiad Specjalnych Bogusław Gałązka.

Do każdego z miast goszczących zawita bieg z Pochodnią Ognia Nadziei, niesionego z greckich Salonik przez Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych. Po raz pierwszy podczas kontynentalnych igrzysk zapłonie znicz od ognia, który przybędzie z Grecji.

Szeroką relację ze zbliżających się igrzysk przeprowadzi Telewizja Polska.

Historia Igrzysk Olimpiad Specjalnych rozpoczęła się w latach 60. ub. wieku. Misją Olimpiad Specjalnych jest organizowanie całorocznych treningów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualna. Ideą Olimpiad Specjalnych jest przekonanie, że osoby takie potrafią przy odpowiedniej zachęcie i pomocy trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w rywalizacji zespołowej i indywidualnej.

Ruch Olimpiad Specjalnych objął swoim zasięgiem 180 państw i prawie 3 mln zawodników oraz drugie tyle trenerów, działaczy i wolontariuszy. W Polsce żyje ponad milion osób z niepełnosprawnością intelektualną. 17 tysięcy z nich to aktywni sportowcy. (PAP)

wkp/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)