Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejskie partie dostaną dofinansowanie na wybory do PE w 2009

0
Podziel się:

Parlament Europejski poparł w czwartek
wniosek Komisji Europejskiej umożliwiający europejskim partiom
politycznym zakładanie fundacji politycznych, a także prowadzenie
kampanii przed wyborami do PE w 2009 roku za unijne środki.

*Parlament Europejski poparł w czwartek wniosek Komisji Europejskiej umożliwiający europejskim partiom politycznym zakładanie fundacji politycznych, a także prowadzenie kampanii przed wyborami do PE w 2009 roku za unijne środki. *

Celem tych propozycji, zawartych w nowelizacji rozporządzenia o statucie i finansowaniu europejskich partii politycznych, jest nadanie kampanii do PE bardziej europejskiego wymiaru oraz zwiększenie zainteresowania wyborców, a tym samym także samej frekwencji.

Obecnie europejskie partie polityczne, których jest w UE dziesięć (np. chadecja, europejscy socjaliści, Zieloni czy liberałowie), nie mogą prowadzić kampanii za unijne środki na narodowym poziomie. To powodowało, że przed wyborami do PE prowadzonych było 27 osobnych kampanii narodowych.

Poparta przez PE propozycja Komisji Europejskiej zakłada, że finansowane z budżetu UE europejskie partie polityczne będą mogły organizować w ramach kampanii do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku kongresy, seminaria czy spotkania w krajach członkowskich. Pod warunkiem jednak, że nie będą bezpośrednio finansować działalności krajowych partii politycznych i prowadzić kampanii indywidualnych kandydatów, ale promować program i wartości bliskie danej europejskiej rodzinie politycznej.

Druga propozycja KE przewiduje, że europejskie partie polityczne będą mogły współpracować ze światem akademickim i tworzyć fundacje związane ze swoją rodziną polityczną.

Europejskie partie polityczne są finansowane z budżetu UE. W budżecie na 2008 rok proponuje się na ten cel środki w wysokości ok. 10 mln euro, a dla fundacji 7 mln euro.

Wniosek dopuszcza wykorzystanie do 25 proc. rocznego przychodu partii w kolejnych trzech miesiącach następnego roku budżetowego; umożliwia partiom tworzenie przez okres wielu lat rezerw z własnych środków (darowizny, składki partii członkowskich i członków indywidualnych) w wysokości 100 proc. średnich ogólnych zasobów europejskich partii politycznych. Finansowanie z ogólnego budżetu Unii Europejskiej nie będzie mogło przekroczyć 85 proc. (obecnie 75 proc.) kosztów.

Art. 191 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską głosi: "Partie polityczne na poziomie europejskim są ważnym czynnikiem integracji w ramach Unii. Przyczyniają się one do kształtowania świadomości europejskiej i wyrażania woli politycznej obywateli Unii".

By skorzystać z finansowania, partie muszą respektować wyrażone w art. 6 Traktatu wartości, na których opiera się UE: zasady wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz zasady państwa prawa.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)