Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejskie wyróżnienie dla polskiego projektu astronomicznego

0
Podziel się:

Polski projekt SOLARIS znalazł się w grupie pięciu przedsięwzięć naukowych,
które zostały wyróżnione przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council).

Polski projekt SOLARIS znalazł się w grupie pięciu przedsięwzięć naukowych, które zostały wyróżnione przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council).

Zostanie on zaprezentowany podczas uroczystej gali podsumowującej pół dekady działalności Europejskiej Rady.

To dla astronomów z toruńskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN duże wyróżnienie, ponieważ zostali oni wybrani spośród 2200 innych zespołów, których prace ERC finansowała podczas swojej dotychczasowej działalności.

Obchody jubileuszu ERC - instytucji, która wspiera europejskie badania naukowe w ramach 7 Programu Ramowego UE - odbędą się 29 lutego i 1 marca 2012 roku w Brukseli. Spotkają się tam między innymi przedstawiciele najważniejszych organizacji naukowych ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Brazylii, Indii i Republiki Afryki Południowej. W programie znalazło się również kilka sesji naukowych. Pięć wybranych projektów finansowanych przez ERC zostanie przedstawionych podczas gali, która odbędzie się na zakończenie pierwszego dnia konferencji.

Wśród nich zaprezentowany zostanie również SOLARIS - polski projekt, który poza grantem ERC otrzymał dofinansowanie również od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki.

Jednym z jego celów jest poszukiwanie planet pozasłonecznych obiegających gwiazdy podwójne. Na potrzeby tych badań toruńscy astronomowie budują sieć robotycznych teleskopów, które dzięki zlokalizowaniu ich w trzech różnych miejscach na półkuli południowej, będą pozwalały na prowadzenie obserwacji przez 24 godziny na dobę. Dwa instrumenty pracują już w RPA, a dwa kolejne zostaną uruchomione w przyszłym roku w Australii i Argentynie. (PAP)

asp / tot/

Więcej w Serwisie Nauka i Zdrowie PAP - http://nauka.pap.pl

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)