Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Eurowybory: głosowanie również w szpitalach i DPS-ach

0
Podziel się

W wyborach do Parlamentu Europejskiego
głosowanie odbędzie się m.in. w 718 szpitalach i 446 zakładach
opieki społecznej. Na ogólną liczbę ponad 25 tys. obwodów do
głosowania, 6228 przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

bEixpHsR

W wyborach do Parlamentu Europejskiego głosowanie odbędzie się m.in. w 718 szpitalach i 446 zakładach opieki społecznej. Na ogólną liczbę ponad 25 tys. obwodów do głosowania, 6228 przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki powiedział PAP, że gmina jest zobligowana do utworzenia obwodu w szpitalu lub zakładzie opieki społecznej, jeśli w dniu wyborów w placówce przebywa co najmniej 50 wyborców.

Zgodnie z ordynacją wyborczą, głosowanie w szpitalach i domach opieki społecznej może zakończyć się wcześniej niż w zwykłych lokalach wyborczych, czyli przed godz. 22.00, jeśli wszyscy wyborcy oddadzą wcześniej swój głos. Wyniki wyborów będą mogły jednak być ogłoszone tam dopiero po godz. 22.

bEixpHsT

PKW zaapelowała także do samorządów o zorganizowanie transportu dla osób niepełnosprawnych, by pomóc im w dotarciu do lokali wyborczych.

Głosowanie odbędzie się też w 98 zakładach karnych, w 75 aresztach śledczych oraz w 14 oddziałach zewnętrznych zakładów karnych i aresztów śledczych.

Czaplicki zaznaczył, że w przypadku obwodów w zakładach karnych i aresztach śledczych ordynacja nie wskazuje liczby osób, dla których lokal musi zostać utworzony - mówi tylko, że takie obwody się tworzy.

Samorząd lokalny został zobligowany do utworzenia lokali wyborczych przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

bEixpHsZ

Wśród 6228 lokali przystosowanych dla niepełnosprawnych 5811 powstało w powszechnych obwodach głosowania, 241 w szpitalach, 4 w zakładach karnych, 2 w aresztach śledczych, 169 w zakładach pomocy społecznej i 1 w oddziale zewnętrznym zakładu karnego i aresztu śledczego.

W porównaniu do wyborów parlamentarnych z 2007 r. liczba lokali wyborczych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych zwiększyła się o ponad 700.

Również przed tegorocznymi wyborami toczyła się debata o problemach z uczestnictwem w wyborach, jakie mają osoby niepełnosprawne, w tym niewidome i niedowidzące. Obecnie osoby te nie mogą głosować samodzielnie.

Osoby niewidome i niedowidzące mogą skorzystać z pomocy zaufanej osoby, która "technicznie" pomoże oddać głos. Taką osobą nie może być jednak członek komisji wyborczej ani mąż zaufania.

bEixpHta

Przedstawiciele środowiska niewidomych i niedowidzących podkreślają jednak, że osoby te chcą głosować samodzielnie, a głosowanie przy pomocy drugiej osoby to naruszenie zasady tajności wyborów.

W debacie na ten temat pojawiały się pomysły przygotowania specjalnych karty z tekstem w alfabecie Braille'a lub specjalnego szablonu z wyciętymi kwadratami, który nakładany byłby na karty do głosowania.

Na piątkowej konferencji prasowej Czaplicki zwracał jednak uwagę na trudności z opracowaniem jednego takiego szablonu w polskich warunkach, gdzie w różnych rodzajach wyborów jest kilka różnych wzorów kart - m.in. tak, jak w wyborach do PE jest jedna duża karta, na której w kolumnach drukowane są wszystkie listy zarejestrowane w danym okręgu.

Podkreślił jednocześnie, że wprowadzenie takiego szablonu możliwe byłoby jedynie na podstawie przepisów ustawowych, a PKW nie ma inicjatywy ustawodawczej. Czaplicki zaznaczył też, że jako przedstawiciel PKW w pracach nad kolejnymi zmianami w prawie wyborczym zwracał uwagę parlamentarzystów na postulaty podnoszone przez środowiska osób niepełnosprawnych.

bEixpHtb

Nowelizacja ordynacji wyborczej, która wprowadzała m.in. możliwość głosowania przez pełnomocnika, skierowana została przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego. (PAP)

joko/ mok/ mow/

bEixpHtu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)