Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ewa Siedlecka z "Gazety Wyborczej" otrzymała Nagrodę Tolerancji 2013

0
Podziel się:

Ewa Siedlecka, dziennikarka "Gazety Wyborczej", która w publikacjach
porusza m.in. tematykę prawną związaną z ochroną praw człowieka, została polską laureatką Nagrody
Tolerancji 2013. Nagrodę otrzymała za rzeczowe przedstawianie informacji o życiu osób LGBT.

*Ewa Siedlecka, dziennikarka "Gazety Wyborczej", która w publikacjach porusza m.in. tematykę prawną związaną z ochroną praw człowieka, została polską laureatką Nagrody Tolerancji 2013. Nagrodę otrzymała za rzeczowe przedstawianie informacji o życiu osób LGBT. *

"Ewa Siedlecka na bieżąco komentuje kluczowe wydarzenia dotyczące praw osób LGBT, które często są umieszczane dzięki niej na głównych stronach +Gazety Wyborczej+ i jej wersji internetowej, a następnie szeroko komentowane" - powiedziała w sobotę w Warszawie Agata Chaber z organizacji Kampania Przeciw Homofobii, która polską Nagrodę Tolerancji przyznaje wspólnie ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa.

Organizacje te przeciwdziałają dyskryminacji osób ze środowiska LGBT, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób transgenderycznych.

Nagroda Tolerancji, którą w poprzednich latach otrzymali m.in. reżyser filmowy i senator Kazimierz Kutz i wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adam Bodnar, przypadła Ewie Siedleckiej za jej "odważne, obiektywne, wrażliwe i rzeczowe przedstawianie informacji o codziennym życiu osób LGBT". "Za bycie +rzeczniczką+ praw ludzi LGBT w polskich mediach. Za wspieranie inicjatyw społeczności LGBT, przyczyniających się do budowania tolerancji i akceptacji" - podkreślają obie organizacje.

Ewa Siedlecka jest wieloletnią dziennikarką "Gazety Wyborczej"; laureatką nagrody im. Dariusza Fikusa, a także absolwentką Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W swoich artykułach i komentarzach porusza m.in. tematykę prawną i związaną z ochroną praw człowieka oraz zwierząt.

Dziękując za nagrodę, Siedlecka podkreśliła, że w Polsce w ostatnich latach sytuacja osób LGBT poprawiła się; podała przykład manifestacji z 1998 r. w Warszawie, na której m.in. homoseksualiści musieli zakrywać twarze, obecnie natomiast osoby otwarcie przyznające się do homoseksualizmu bez przeszkód zasiadają w polskim parlamencie. "Dla mnie związki partnerskie, tak jak ja to widzę, to jest mniej sprawa konkretnych życiowych udogodnień, a najbardziej sprawa godności. I myślę, że właśnie ta godność zwycięży" - powiedziała dziennikarka.

Poza Siedlecką francuską i niemiecką Nagrodę Tolerancji 2013 otrzymali twórcy francuskiego widowiska telewizyjnego "Le Petit Journal" oraz niemiecka prawniczka Maria Sabine Augstein.

Nagroda Tolerancji przyznawana jest w uznaniu za wyjątkową i ważną działalność na rzecz środowiska LGBT dla tych osób, które do tego środowiska nie należą. Od 2006 r. nagroda ta wręczana jest w Niemczech, Francji i Polsce (wcześniej także w Hiszpanii) osobom prywatnym oraz organizacjom w uznaniu za ich działań antyhomofobicznych i przeciwstawiających się mowie nienawiści w Europie. Polskimi laureatami i laureatkami nagrody zostali: Kazimierz Kutz (2006), Piotr Pacewicz (2007), Marzanna Pogorzelska (2008), prof. Zbigniew Hołda (2009), Izabela Jaruga-Nowacka (2010), Adam Bodnar (2011), Katarzyna Bojarska (2012).

Wieloletnie i stałe postulaty polskiego środowiska LGBT to m.in. prawo do zawierania związków osób homoseksualnych (związków równoprawnych jak u osób heteroseksualnych), zaprzestanie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat orientacji homoseksualnej w szkołach, mediach i ze strony osób publicznych oraz ochrona przed "mową nienawiści", czyli publicznym znieważaniem i nawoływaniem do agresji wobec homoseksualistów. (PAP)

nno/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)