Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EXPO 2010: prawie 28 tys. osób odwiedziło polski pawilon

0
Podziel się:

Wystawę EXPO 2010 w Szanghaju od poniedziałku odwiedziło ok. 700 tys. osób;
prawie 28 tys. z nich zobaczyło polski pawilon - dowiedziała się PAP od przedstawiciela biura
komisarza generalnego sekcji polskiej EXPO 2010.

Wystawę EXPO 2010 w Szanghaju od poniedziałku odwiedziło ok. 700 tys. osób; prawie 28 tys. z nich zobaczyło polski pawilon - dowiedziała się PAP od przedstawiciela biura komisarza generalnego sekcji polskiej EXPO 2010.

Zwiedzających nie odstraszają upały, które nawiedziły chińskie miasto w maju. We wtorek temperatura w Szanghaju przekracza 30 st. C. Podobnie było w poniedziałek, jednak chętnych do zwiedzania polskiego pawilonu nie brakuje.

Setki osób, które chcą zobaczyć polski pawilon, gromadzą się przed nim jeszcze przed godziną 9.30 czasu miejscowego, gdy zostaje on otwarty. Czekają kilkadziesiąt minut w kolejkach. Chińczyków i zagranicznych gości przyciąga konstrukcja budowli w kształcie bryły z elewacją inspirowaną polskimi wycinankami ludowymi. Jej kształty, z wieloma skośnymi płaszczyznami, przypominają składaną kartkę papieru.

"Chińczycy są zafascynowani tą konstrukcją. Te wycinanki są równocześnie częścią kultury chińskiej, tak samo jak kultury polskiej. Nasz pawilon został wybrany do reklamowania EXPO na billboardach i plakatach wywieszanych na ulicach" - powiedział PAP Andrzej Juchniewicz z sekcji polskiej EXPO.

Zwiedzającym szczególnie podoba się wyświetlany w pawilonie film animowany autorstwa Tomasza Bagińskiego. Stworzony w technice 3D, przedstawia historię Polski "w pigułce". Po polskiej ekspozycji "oprowadza gości" też m.in. multimedialny smok, który odpowiada na pytania dotyczące Polski. Organizatorzy przygotowali multimedialne prezentacje poświęcone polskiej gospodarce i przedstawiające najpiękniejsze zakątki kraju.

Z Polską budowlą sąsiadują m.in. stanowiska: niemieckie, szwajcarskie, hiszpańskie i belgijskie. W poniedziałek pawilon odwiedziła wiceminister spraw zagranicznych Chin Fu Ying. "Dużo rozmawiano o stosunkach polsko-chińskich, o wizerunku Polski w Chinach. Cała praca polskiego zespołu EXPO w Szanghaju polega na tym, aby pokazać Polskę z innej strony - jako tygrysa Europy, który z czasów światowego kryzysu wyszedł obronną ręką, a jednocześnie kraju nowoczesnego, dynamicznie się rozwijającego, którego mieszkańcy są życzliwi, uśmiechnięci i bardzo tolerancyjni " - powiedział Juchniewicz.

9 maja w polskim pawilonie obchodzony będzie dzień Unii Europejskiej, podczas którego gościć będzie sekretarz stanu w MSZ Mikołaj Dowgielewicz. 22 maja będzie z kolei dniem polskim - w Teatrze Wielkim w Szanghaju odbędzie się koncert fortepianowy utworów Fryderyka Chopina oraz koncert polskiej muzyki filmowej. Gospodarzem tego wydarzenia będzie minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Wystawa została otwarta w sobotę i potrwa do 31 października. W EXPO 2010 uczestniczy 189 krajów i 57 międzynarodowych organizacji. Organizatorzy spodziewają się około 70 mln zwiedzających z Chin i zagranicy. Tematem tegorocznego EXPO jest "Lepsze miasto, lepsze życie". Po raz pierwszy temat wystawy dotyczy miast.

Tereny wystawiennicze EXPO 2010 rozciągają się na obszarze 5,28 km kw. po obu stronach rzeki Huangpu. Podczas wystawy odbędzie się 20 tys. imprez; przeciętnie po 100 dziennie. Podobnie jak szykując się do olimpiady w Pekinie w 2008 roku, Chiny nie szczędziły środków na zorganizowanie EXPO 2010. "Goszczenie przez Szanghaj wystawy światowej EXPO jest powodem do dumy dla wszystkich Chińczyków, włączając w to także tych po drugiej stronie Cieśniny Tajwańskiej" - powiedział prezydent Chin Hu Jintao, witając tajwańską delegację.

Na przygotowanie Szanghaju do wystawy przeznaczono 45 mld dolarów, które wydatkowano na unowocześnienie infrastruktury, od nowych linii metra po nowy terminal lotniczy; 700 mln dolarów wydano na renowację nadrzecznej promenady Bund, uznawanej za charakterystyczną widokówkę Szanghaju. Miejscowe media oceniają łączny koszt przygotowań na 58 mld dolarów - o wiele więcej niż szacowany na 40 mld dolarów koszt olimpiady. Miasto starało się wskrzesić dzięki temu część swojej aury z lat 20., kiedy ze względu na masowe powstawanie budynków w stylu Art Deco, dążącym do monumentalnej dekoracyjności, Szanghaj nazwano "perłą Orientu". (PAP)

luo/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)