Notowania

dyżury
09.12.2009 14:08

F-16 gotowe do dyżurów bojowych

Samoloty F-16 z eskadry w Łasku są gotowe do dyżurów w obronie polskiej przestrzeni powietrznej. W środę w Warszawie eskadra otrzymała potwierdzający gotowość certyfikat od Dowództwa Operacyjnego Wojska Polskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Samoloty F-16 z eskadry w Łasku są gotowe do dyżurów w obronie polskiej przestrzeni powietrznej. W środę w Warszawie eskadra otrzymała potwierdzający gotowość certyfikat od Dowództwa Operacyjnego Wojska Polskiego.

Przygotowanie eskadry do działań w systemie obrony powietrznej jest ważne dla całych Sił Powietrznych - powiedział ich dowódca gen. broni Andrzej Błasik. Podkreślił, że certyfikat potwierdzający przygotowanie par dyżurnych do obrony przestrzeni powietrznej Polski i NATO jest wyrazem uznania dla wysiłku nie tylko eskadry, ale także zabezpieczającej jej 32. bazy lotniczej i innych jednostek, w tym Centrum Operacji Powietrznych.

Dowódca 10. eskadry lotnictwa taktycznego ppłk Dariusz Malinowski podkreślił, że certyfikat to ukoronowanie trzech lat szkolenia w Polsce, kiedy eskadra - po zakończeniu szkoleń w Stanach Zjednoczonych - przygotowywała się do lotów w Polsce. "To nie jest sukces wyłącznie dziesiątej eskadry, muszę wspomnieć o kolegach z Krzesin, z którymi się szkoliliśmy" - dodał.

"Wkraczacie do grona najlepszych. Oprócz zaszczytów to ogromny obowiązek i odpowiedzialność" - powiedział wręczając certyfikat zastępca dowódcy operacyjnego Wojska Polskiego gen. dyw. pilot Sławomir Dygnatowski.

W ramach dyżurów w obronie krajowej i sojuszniczej przestrzeni powietrznej - Air Policing - w gotowości pozostają dwa samoloty plus jeden zapasowy. Przez całą dobę dwóch pilotów jest gotowych do startu w ciągu 15 minut. "Nazywa się to dyżur bojowy, ponieważ mamy na pokładzie ostrą amunicję, ale naszym głównym zadaniem jest pomoc statkom powietrznym, które tego potrzebują - wyjaśnił ppłk Malinowski "Jeżeli ktoś pobłądzi, utraci łączność radiową, naszą rolą jest pokazać mu drogę do domu lub sprowadzić go bezpiecznie na nasze lotnisko" - dodał.

Z 48 zakupionych przez Polskę wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 szesnaście należy do eskadry w Łasku. Obecnie eskadra ma 12 pilotów z certyfikatami do lotów na tego typu samolotach, docelowo ma ich być 28, w tym 24 czynnie latających i czterech doświadczonych instruktorów. Łącznie 32. baza lotnicza zatrudnia ok. 1200 osób. Pozostałe polskie F-16 stacjonują w poznańskich Krzesinach.(PAP)

brw/ pz/ jbr/

Tagi: dyżury, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz