Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fala powodziowa przechodzi przez Pomorze Zachodnie

0
Podziel się:

Fala powodziowa na Odrze przechodzi przez woj. zachodniopomorskie.
Podtopionych jest kilkanaście budynków. O ile na falę nie nałoży się tzw. cofka, nie wystąpi
większe zagrożenie - zapewnia Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.

Fala powodziowa na Odrze przechodzi przez woj. zachodniopomorskie. Podtopionych jest kilkanaście budynków. O ile na falę nie nałoży się tzw. cofka, nie wystąpi większe zagrożenie - zapewnia Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.

W dolnym odcinku Odry w regionie odnotowano spadki poziomu wody, natomiast nadal wzrasta jej poziom w górnym odcinku.

Wystąpiły podtopienia na przystani wędkarskiej w Gryfinie. Trwają tam prace zabezpieczające. Zabezpieczane są także wały przeciwpowodziowe wzdłuż Odry i obiekty infrastruktury na najbardziej zagrożonych odcinkach. Podtopienia uniemożliwiają ruch na drodze wojewódzkiej nr 126 w Starej Rudnicy. Ruch odbywa się objazdem. W Boleszkowicach, Kaleńsku, Chlewicach i Gozdowicach podtopionych (poziom piwnic) zostało w sumie 15 budynków. Ewakuowano 18 osób.

Jak zapewniają służby prasowe wojewody zachodniopomorskiego sytuacja sanitarno-epidemiologiczna na zagrożonych odcinkach jest pod ścisłą kontrolą. Obecnie nie przewiduje się masowych szczepień przeciw tężcowi. Dobrowolnemu szczepieniu podlegają strażacy, ratownicy oraz inne osoby pracujące przy uszczelnianiu wałów. Na potrzeby województwa zamówiono 4750 dawek anatoksyny tężcowej.

We wtorek wojewódzki magazyn przeciwpowodziowy zostanie uzupełniony o 100 tys. sztuk worków na piasek. Stan na poniedziałek wynosił 80 tys. sztuk.

Jak poinformowano w biurze prasowym w szczecińskim magistracie, stan wody przy Moście Długim w Szczecinie w ciągu ostatniej doby wzrósł o 47 cm i wynosi obecnie 584 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 4 cm). Woda powoli opada, zgodnie z prognozami, w środę stan wody przy Moście Długim powinien wynieść ok. 559 cm.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, wysoki stan wód w mieście to nałożenie się wezbrania odrzańskiego z lekką cofką spowodowaną wiatrem północnym.

Analiza stanów wody w Świnoujściu wskazuje, że poziom Bałtyku obniża się, a niekorzystny wiatr w najbliższych dniach powinien słabnąć. Jeżeli takie przewidywania się sprawdzą, wpływ fali spływającej Odrą na stany wód w Szczecinie będzie osłabiony przez zanikające zjawiska cofkowe. Oznacza to, że dzisiejsze stany wody w Szczecinie nie powinny zostać w najbliższych dniach przekroczone.

W nocy z poniedziałku na wtorek w miejscach zagrożonych podtopieniami w Szczecinie, m.in. na Wyspie Puckiej, zgromadzono dodatkowe worki z piaskiem. W gotowości są też odpowiednie służby. Stan wałów przeciwpowodziowych jest stale monitorowany.

Urząd miasta zapewnia, że w razie pogorszenia się sytuacji na Wyspie Puckiej i w dzielnicy Dąbie zostaną uruchomione punkty informacyjne, w których będzie można uzyskać pomoc i informacje.

Dla wszystkich mieszkańców Wyspy Puckiej, czyli dla ok. 500 osób, zabezpieczono transport, posiłki oraz miejsca w szczecińskich szkołach.

Tamtejsze wały zabezpieczono przed przesiąkaniem w miejscach, gdzie dochodziło do nich uprzednio oraz podwyższono koronę wału i zabezpieczono go folią.

Strażnicy miejscy odwiedzali wszystkie domy, tak aby każdy mieszkaniec terenów zagrożonych zalaniem lub podtopieniem został poinformowany o ewentualnym zagrożeniu.

Jeszcze we wtorek zostanie zamknięta część ulicy Dobrej Nadziei na Wyspie Puckiej, wzdłuż wału przeciwpowodziowego. Ulica dostępna będzie tylko dla pojazdów służb porządkowych i ratunkowych, a także dla ciężarówek wiozących piasek.

Wg danych magistratu szczecińskiego ul. Szklana w dzielnicy Podjuchy pod wiaduktem kolejowym została zalana i obecnie jest nieprzejezdna.(PAP)

epr/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)