Notowania

facebook
21.05.2010 17:32

Fala protestów przeciwko karykaturom Mahometa

Rysunki opublikował tygodnik "Mail & Guardian" z RPA i portal Facebook.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W RPA tygodnik _ Mail & Guardian _ opublikował karykaturę proroka Mahometa mimo protestów społeczności muzułmańskiej. W Pakistanienie ustają protesty przeciw portalom internetowym, na których ukazują się _ bluźniercze karykatury _.

Sąd w Johannesburgu odrzucił wczoraj wniosek rady teologów muzułmańskich w RPA, którzy domagali się zakazu publikacji karykatury proroka. Znany rysownik Jonathan Shapiro przedstawił ponurego, brodatego Mahometa, skarżącego się psychiatrze, że _ inni prorocy mają zwolenników z poczuciem humoru _.

Redakcja tygodnika otrzymała w piątek wiele telefonów z protestami; pojawiły się i groźby zabicia rysownika. Rada teologów muzułmańskich ostrzega, że publikacja karykatury może mieć poważne konsekwencje.

Zwrócono uwagę na ujawnione ostatnio w Iraku plany Al-Kaidy, przewidujące zamachy podczas piłkarskich mistrzostw świata w RPA. Celem zamachów mają być piłkarze i kibice z Danii i Holandii, w odwecie za publikacje karykatur proroka w tych krajach.

Karykatura ma związek z kontrowersją w Pakistanie, gdzie zablokowano dostęp do portali Facebook i Youtube z powodu zamieszczanych tam podobizn Mahometa. Tysiące Pakistańczyków uczestniczyły w piątek w demonstracjach przeciwko obu portalom.

Obok hasła _ Śmierć Facebookowi _ pojawiło się i hasło _ Śmierć Molly _, odnoszące się do amerykańskiej dziennikarki Molly Norris, uważanej za inicjatorkę akcji nadsyłania podobizn Mahometa do Facebooka. Norris zdystansowała się już zresztą od tej akcji i przeprosiła muzułmanów.

W Peszawarze demonstranci palili flagi amerykańskie oraz żądali śmierci dla _ krzyżowców i Żydów _.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: facebook, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz