Notowania

wiadomości
12.12.2011 20:11

FAO: Korupcja utrudnia dostęp do żyznych gleb

Dostęp do żyznych gleb, zwłaszcza w krajach biednych, utrudniony jest przez korupcję, która staje się problemem, gdy grunty państwowe są prywatyzowane lub oddawane w dzierżawę - głosi raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Dostęp do żyznych gleb, zwłaszcza w krajach biednych, utrudniony jest przez korupcję, która staje się problemem, gdy grunty państwowe są prywatyzowane lub oddawane w dzierżawę - głosi raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). *

Korupcja jest szczególnie niebezpieczna w krajach biednych, gdy oddawane w dzierżawę lub prywatyzowane grunty są zbyt drogie dla ubogich rolników, a łapówki, których urzędnicy żądają za rejestrowanie własności ziemi, tym bardziej uniemożliwiają im kupno płodnych pól - stwierdza opublikowany w poniedziałek raport.

Z dokumentu wynika, że widoczna jest zależność między mniejszym poziomem korupcji w danym kraju a większą wydajnością rolnictwa (produkcją żywności) i wyższym poziomem bezpośrednich zagranicznych inwestycji - pisze agencja AP.

FAO zaleca lepsze zarządzanie gruntami rolnymi, które i tak już kurczą się ze względu na ekspansję miast, zmiany klimatyczne i rosnącą emisję gazów. Organizacja apeluje też o ułatwienie sprawiedliwego dostępu do żyznych ziem - pisze AFP.

Organizacja monitorująca zjawiska korupcyjne Transparency International współpracowała z FAO w opracowaniu raportu.(PAP)

fit/ kar/

10387031 10387279

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz