Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Feministki apelują do Kopacz ws. poradni mammograficznych

0
Podziel się:

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania
Rodziny apeluje do minister zdrowia Ewy Kopacz o zobowiązanie NFZ
do rozwiązania umów z poradniami mammograficznymi, które nie
zaliczyły audytu.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny apeluje do minister zdrowia Ewy Kopacz o zobowiązanie NFZ do rozwiązania umów z poradniami mammograficznymi, które nie zaliczyły audytu.

Centralny Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przedstawił w ubiegłym tygodniu wyniki dwóch audytów poradni mammograficznych. W pierwszym (klinicznym) sprawdzono jakość zdjęć, zaś w drugim oceniono m.in. warunki i organizację przeprowadzania badań.

Okazało się, że niektóre uznane lecznice, mimo zaliczenia kontroli jakości zdjęć na najwyższym poziomie, nie przeszły drugiego z audytów. Stało się tak m.in. w przypadku warszawskiego Szpitala Specjalistycznego Św. Zofii i Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA oraz niepublicznego Centrum Medycznego Damiana.

"Postulujemy o jak najpilniejsze podjęcie kontroli przeprowadzanych badań pod kątem jakości sprzętu, kwalifikacji lekarzy przeprowadzających badania oraz poradnictwa dotyczącego zaleceń dla kobiet odnośnie przygotowania do badania mammograficznego. Wszystkie te kwestie gwarantują jak najwyższą jakość badania. Zwracamy się również z prośbą o przedstawienie wyników kontroli do publicznej wiadomości" - pisze Federacja na rzecz Kobiet w liście do Kopacz.

Podkreśla także, iż wiele kobiet, dzwoniących na telefon zaufania federacji, prosi o podanie oceny, jaką uzyskał ośrodek, w którym miały robione badania mammograficzne. "Kobiety proszą o podanie ośrodka w ich mieście, który uzyskał najlepszą notę. Pytają też o kwestie prawne, czy mogą dochodzić przez sądem odszkodowania za nieprawidłowo wykonane badanie i jak to zrobić" - czytamy w piśmie.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski powiedział w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, że prezes NFZ Jacek Paszkiewicz zobowiązał dyrektorów oddziałów regionalnych Funduszu do podpisywania kontraktów na rok 2009 wyłącznie z tymi poradniami, których audyt wypadł pozytywnie.

Z danych opublikowanych przez COK dotyczących audytu klinicznego (kontrola jakości zdjęć) wynika, że aż 71 poradni mammograficznych (67 metoda analogowa i 4 metoda cyfrowa) wykonujących badania profilaktyczne nie uzyskało pozytywnego wyniku kontroli. W przypadku 105 skontrolowanych lecznic (100 - metoda analogowa i pięć - metoda cyfrowa) badania wykonywane są na pożądanym poziomie, a w 123 placówkach medycznych (117 - metoda analogowa i 6 - metoda cyfrowa) - na akceptowanym.

Wśród poradni, w których kontrola jakości zdjęć mammograficznych wypadła negatywnie, znalazły się m.in. Centralna Wojskowa Przychodnia Lekarska "CePeLek" w Warszawie, stołeczny Szpital Wolski i szpital na Bródnie, Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, 1 Szpital Wojskowy w Lublinie, 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, Akademickie Centrum Kliniczne AM w Gdańsku, Centralny Szpital Kliniczny Śląskiej AM w Katowicach oraz szpitale wojewódzkie: w Radomiu, Chełmie, Słupsku, Olsztynie, Przemyślu, Zamościu i Krośnie.

Według audytu COK, zdjęcia mammograficzne w najlepszej jakości wykonywane są m.in. w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku, Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie, w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz, Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej GENOM w Rudzie Śląskiej oraz w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, a także niepublicznym Centrum Medycznym Damiana i Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA.

Szczegółowe wyniki audytów są dostępne na stronie internetowej www.profilaktykaraka.coi.waw.pl.

W roku 2007 Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło kontrolę jakości badań u 293 świadczeniodawców (84,5 proc.) w dwóch kierunkach: organizacji badań mammograficznych oraz prawidłowości wykonywania testów specjalistycznych.

W roku 2008 resort zlecił kontynuację kontroli u 300 świadczeniodawców realizujących program oraz ponowny audyt kliniczny zdjęć, jak również prowadzenie szkoleń specjalistycznych dla kadry realizującej program profilaktycznych badań mammograficznych.

Przeszkolono 683 techników elektroradiologii oraz 336 lekarzy radiologów (około 50 proc. zatrudnionych w programie). (PAP)

pro/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)