Notowania

wschód
27.11.2008 16:46

Ferrero-Waldner: UE chce osiągnąć widoczne rezultaty na Wschodzie

UE zamierza stopniowo dążyć do nawiązania silniejszych politycznych więzi z państwami Partnerstwa Wschodniego poprzez umowy stowarzyszeniowe - zapowiedziała w czwartek w Warszawie komisarz UE do spraw stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.

Podziel się
Dodaj komentarz

*UE zamierza stopniowo dążyć do nawiązania silniejszych politycznych więzi z państwami Partnerstwa Wschodniego poprzez umowy stowarzyszeniowe - zapowiedziała w czwartek w Warszawie komisarz UE do spraw stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner. *

Partnerstwo - inicjatywa Polski i Szwecji w ramach unijnej Polityki Sąsiedztwa - obejmuje Ukrainę, Mołdawię, Azerbejdżan, Armenię, Gruzję, a w przyszłości - również Białoruś.

W najbliższą środę Komisja Europejska ma przedstawić konkretne propozycje zacieśniania współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami UE pod nazwą Partnerstwo Wschodnie, którego uroczysta inauguracja zaplanowana jest na czerwiec 2009 r.

Ferrero-Waldner, która przebywa w Warszawie z jednodniową wizytą, powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami, że Unia zamierza ponadto stopniowo dążyć do utworzenia strefy wolnego handlu z krajami Partnerstwa.

Z zastrzeżeniem - jak dodała - że wcześniej każdy z tych krajów powinien uzyskać członkostwo w WTO (Światowej Organizacji Handlu), wprowadzić ułatwienia w podróżowaniu - tzw. pakt dla mobilności i bezpieczeństwa oraz współpracy w dziedzinie wielostronnego bezpieczeństwa energetycznego, a także współpracy w ramach regionów.

Według komisarz "awangardowym" krajem w tym projekcie jest Ukraina. Zaznaczyła jednak, że Polska jako "kluczowe" państwo Partnerstwa powinna poradzić Ukrainie, by włożyła więcej wysiłku w przeprowadzenie niezbędnych reform. "Im więcej oni zrobią, tym więcej my możemy zrobić dla nich" - mówiła.

Na pytanie o perspektywy członkostwa w UE dla Ukrainy Ferrero- Waldner powtórzyła, że na razie nie ma o tym mowy.

Zapowiedziała też, że na wiosnę odbędzie się forum UE-kraje Partnerstwa Wschodniego, na którym mowa będzie o wyzwaniach stojących przed tymi krajami. "Chcemy dać wyraźny, polityczny sygnał, że chcemy być bliżej tych krajów, ale one też muszą tego chcieć" - podkreśliła.

Komisarz wyraziła też niezadowolenie z przecieku we wtorkowym EUObserver dotyczącego przygotowywanego przez KE dokumentu w sprawie Partnerstwa, ponieważ tekst tam umieszczony daje - jej zdaniem - niewłaściwy obraz propozycji Komisji.

Na podstawie informacji ujawnionych przez portal, środowy "Dziennik" sugerował, że Unia traktuje Partnerstwo Wschodnie jedynie jako uzupełnienie strategicznych stosunków z Rosją i wyklucza członkostwo Ukrainy w UE.

Komisarz zwróciła uwagę, że prace nad tym projektem wciąż trwają. Jak powiedziała, jeszcze niedawno był w "fazie embrionalnej", teraz jest już nastolatkiem, ale trzeba mu dać czas, żeby dojrzał.

Ferrero-Waldner podkreśliła, że - ze względu na obustronne powiązania - UE jest zainteresowana współpracą z Rosją. Jednak - zastrzegła - to nie oznacza, że będzie prowadziła " business as usually".

W programie jednodniowej wizyty zaplanowano spotkania z prezydentem Lechem Kaczyńskim, marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim. (PAP)

bba/ par/ mag/

Tagi: wschód, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz