Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Festiwal lampionów chińskich w Łazienkach Królewskich w Warszawie

0
Podziel się:

W warszawskich Łazienkach Królewskich rusza Festiwal lampionów chińskich, po
raz pierwszy lampiony zaświecą w piątek wieczorem. Inaugurację festiwalu połączono z wystawą
fotografii pt. "Rezydencja i Ogrody Księcia Gong w Pekinie".

W warszawskich Łazienkach Królewskich rusza Festiwal lampionów chińskich, po raz pierwszy lampiony zaświecą w piątek wieczorem. Inaugurację festiwalu połączono z wystawą fotografii pt. "Rezydencja i Ogrody Księcia Gong w Pekinie".

Festiwal otworzy dyrektor muzeum Tadeusz Zielniewicz. Lampiony ozdobią zabytkową, ponad kilometrową Aleję Chińską, która prowadzi przez XVIII-wieczny Ogród Królewski, XIX-wieczny Ogród Belwederski i XX-wieczny Ogród Modernistyczny. W zeszłym roku podczas Festiwalu kultury chińskiej otwarto zrewitalizowaną aleję z wymienioną nawierzchnią i odrestaurowanym mostkiem. Aleja Chińska jest świadectwem fascynacji króla Stanisława Augusta cywilizacją, sztuką i kulturą Chin, Łazienki Królewskie były niegdyś letnią rezydencją tego władcy. Droga będzie oświetlona codziennie, od 21.00 do 23.00. a festiwal potrwa do 29 września. Jest to druga edycja imprezy.

Inauguracji festiwalu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy plenerowej "Rezydencja i Ogrody Księcia Gong w Pekinie" przedstawiającej XVIII-wieczną cesarską siedzibę Dynastii Qing w Pekinie. W chińskiej rezydencji o powierzchni 32260 m2 znajdują się 474 pokoje. Kompleks łączy styl cesarski - pełen przepychu i blasku z klasycznym chińskim ogrodem. Fotografie prezentujące rezydencję, autorów zbiorowych, będą zawieszone na ogrodzeniu od strony ul. Agrykoli. Wystawa potrwa do 1 września.

Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało wiele uzupełniających imprez. W programie między innymi: poranne sesje Tai Chi, warsztaty kaligrafii chińskiej, konstruowanie chińskich latawców i warsztaty origami. Zajęcia mają przybliżyć kulturę i sztukę Chin. W niedzielę, pod pomnikiem Chopina odbędzie się koncert fortepianowy w wykonaniu pianistki chińskiego pochodzenia - Krystyny Man Li Szczepańskiej.

Ewa Kozłowska-Szymczyk, PR manager Muzeum Łazienki Królewskie, powiedziała PAP: "W zeszłym roku Festiwal kultury chińskiej wraz z Festiwalem lampionów chińskich cieszył się dużą popularnością. W tym roku zdecydowaliśmy, że lampiony chińskie zabłysną własnym blaskiem jako osobna impreza. Oświetlona aleja daje niesamowity, wizualny efekt. To po prostu trzeba zobaczyć. Jest to idealne miejsce na romantyczny spacer. Jedyna taka atrakcja w Warszawie."

W Łazienkach trwa remont i konserwacja Pałacu na Wodzie, Teatru Stanisławowskiego, Amfiteatru i Pomarańczarni. Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2012 roku. Zakończenie remontu przewidywane jest na wrzesień 2014. (PAP)

iw/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)