Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Festiwal muzyczny Sacrum Non Profanum w Trzęsaczu

0
Podziel się:

IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum odbędzie się w
Trzęsaczu w dniach 12-17 sierpnia. W tym roku koncerty w ramach imprezy odbywać się będą także w
Szczecinie i Świnoujściu. Festiwal poświęcony będzie twórczości Krzysztofa Pendereckiego.

IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum odbędzie się w Trzęsaczu w dniach 12-17 sierpnia. W tym roku koncerty w ramach imprezy odbywać się będą także w Szczecinie i Świnoujściu. Festiwal poświęcony będzie twórczości Krzysztofa Pendereckiego.

Impreza odbędzie się w miejscowości Trzęsacz w gminie Rewal w województwie zachodniopomorskim. Jej zeszłorocznym patronem była postać kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego; w tym roku festiwal poświęcony jest twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Tegoroczna edycja odbywać się będzie również w Świnoujściu i Szczecinie.

"Przez siedem lat festiwal odbywał się wyłącznie w Trzęsaczu. Nie da się jednak bazować tylko na kameralistyce - chcieliśmy zaprezentować również monumentalne dzieła. Szukaliśmy odpowiedniego miejsca i znaleźliśmy piękny kościół w Świnoujściu, który przypomina salę koncertową ze znakomitą akustyką. Kościół w Trzęsaczu jest znacznie mniejszy, mieści około 150 osób" - tłumaczył dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Bohdan Boguszewski. "Inauguracja festiwalu odbędzie się natomiast w Szczecinie" - dodał.

Koncert inauguracyjny odbędzie się w szczecińskiej bazylice archikatedralnej św. Jakuba. W programie znalazły się utwory Krzysztofa Pendereckiego - "Powiało na mnie morze snów... pieśni zadumy i nostalgii" a także "Symphonie pour Grand Orgue" organisty Wolfganga Seifena. Wystąpią: Katarzyna Hołysz (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Leszek Skrla (baryton), Wolfgang Seifen (organy) a także Chór im. prof. Jana Szyrockiego ZUT, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestra Academia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza.

13 sierpnia, w drugim dniu imprezy, koncerty przenoszą się do Trzęsacza, do kościoła Miłosierdzia Bożego. Organista Michał Markuszewski i wileńska New Ideas Chamber Orchestra zagrają kompozycje autorstwa Markuszewskiego, Pendereckiego, Jana Sebastiana Bacha, Petera Michaela Hamela.

Trzeciego dnia, również w Trzęsaczu, z repertuarem złożonym z kompozycji Jana Sebastiana Bacha, Tadeusza Machla, Eugene'a Gigouta, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Krzysztofa Pendereckiego wystąpi organista Krzysztof Latała a także Krakowskie Trio Stroikowe i Baltic Neopolis Quartet.

Czwarty dzień Sacrum Non Profanum to koncert "Tribute To Birt Of The Cool" w wykonaniu nonetu w składzie z trębaczem Maciejem Fortuną, pod batutą Patryka Piłasiewicza. W programie znalazły się jazzowe standardy autorstwa Milesa Davisa, Gerry'ego Mulligana i Johna Lewisa. Ponadto wystąpi organista Marek Kudlicki a w repertuarze znajdą się także kompozycje "filmowe" Krzysztofa Pendereckiego, m.in. aria z "Trzech utworów w dawnym stylu".

Piątek poświęcony będzie muzyce Pendereckiego. Patrycja Piekutowska, Beata Bilińska i Rafał Paweł Urbanek wykonają m.in. "I Sonatę na skrzypce i flet" i "Miniatury" Pendereckiego; ponadto w programie znalazły się utwory Nikolaia Kapustina, Jaromira Gajewskiego i Witolda Lutosławskiego.

W finale festiwalu 17 sierpnia odbędą się koncerty wiolonczelistów. W świnoujskim kościele pw. bł. Michałą Kozala wystąpią: Tomasz Strahl, Rafał Kwiatkowski i Marta Kordykiewicz a także Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestra Academia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza pod batutą Bohdana Boguszewskiego. W programie "Elegia na smyczki" Marka Jasińskiego, "Concerto grosso na trzy wiolonczele" Krzysztofa Pendereckiego i "Mała suita" Witolda Lutosławskiego.

"Festiwal ma już swoją stałą publiczność, co roku jednak zdobywa sobie nowych miłośników. Mamy nadzieję, że i w tym roku nie zabraknie chętnych do słuchania muzyki w tak niezwykłym miejscu" - dodał Boguszewski.(PAP)

pj/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)