Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 16:25

Festiwal muzyki dawnej Actus Humanus od poniedziałku w Gdańsku

Blisko 70 muzyków z 15 krajów wystąpi na rozpoczynającym się w poniedziałek w Gdańsku 3. festiwalu muzyki dawnej Actus Humanus. Artyści ci reprezentują światową czołówkę przedstawicieli muzyki renesansu i baroku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Blisko 70 muzyków z 15 krajów wystąpi na rozpoczynającym się w poniedziałek w Gdańsku 3. festiwalu muzyki dawnej Actus Humanus. Artyści ci reprezentują światową czołówkę przedstawicieli muzyki renesansu i baroku. *

Program festiwalu przedstawiono w środę na konferencji prasowej w Domu Uphagena.

Dyrektor artystyczny Actus Humanus Filip Berkowicz poinformował, że wśród wykonawców po raz pierwszy w Polsce wystąpi Il Complesso Barocco.

To zespół muzyki dawnej założony przez Alana Curtisa w 1979 r. Muzycy zdobyli sobie uznanie krytyki jako jedni z najlepszych interpretatorów muzyki od manieryzmu po klasycyzm, koncentrując swój repertuar wokół włoskiej barokowej muzyki oratoryjnej i operowej. Il Complesso Barocco zaprezentuje się publiczności w niedzielę 15 grudnia, na zakończenie Actus Humanus.

Festiwal zainauguruje zaś 9 grudnia w Dworze Artusa niekwestionowany mistrz muzyki dawnej, urodzony w Katalonii - Jordi Savall. Jest on jednym z najbardziej charyzmatycznych wirtuozów violi da gamba (poprzedniczka wiolonczeli). Towarzyszyć mu będą Pierre Hantai (klawesyn) oraz Xavier Diaz-Latorre (teorba, gitara).

Następnego dnia we wtorek wystąpi inna gwiazda muzyki dawnej Fabio Biondi, wybitny skrzypek wykonujący muzykę barokową. Naukę gry na tym instrumencie rozpoczął mając pięć lat, debiutował w wieku 12 lat z orkiestrą symfoniczną RAI.

Wybitnym przedstawicielem muzyki dawnej podczas gdańskiego festiwalu będzie Ensemble Organum z Marcelem Peres (śpiew) - jeden z pierwszych francuskich zespołów, które zajęły się repertuarem historycznym niemal całej Europy, ukazując ewolucję muzyki od VI wieku.

"Muzycy ci zaprezentują program, na który ja osobiście najbardziej czekam. Artyści przywożą cztery msze z manuskryptu, jednego z najstarszych z 1071 r. Przedstawią tajemnicę Bożego Narodzenia w czterech częściach" - powiedział Berkowicz.

Koncerty podczas festiwalu Actus Humanus odbywać się będą w Dworze Artusa oraz wnętrzach gotyckich kościołów: św. Jana i Jakuba. (PAP)

rop/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz