Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Festiwal muzyki filmowej Krzysztofa Komedy w Warszawie

0
Podziel się:

Leszek Możdżer i Zohar Fresco oraz Atom String Quartet wystąpią 20 kwietnia
podczas V Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im.
Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncertom towarzyszyć będzie wystawa plakatów.

Leszek Możdżer i Zohar Fresco oraz Atom String Quartet wystąpią 20 kwietnia podczas V Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncertom towarzyszyć będzie wystawa plakatów.

Celem festiwalu jest promocja i prezentacja twórczości Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych i kompozytora muzyki filmowej. Do najsłynniejszych prac filmowych Komedy należy przygotowanie muzyki do takich obrazów Romana Polańskiego jak "Nóż w wodzie", "Matnia" i "Dziecko Rosemary". Ponadto pracował przy filmach Janusza Morgensterna ("Do widzenia, do jutra..."), Andrzeja Wajdy ("Niewinni czarodzieje") i Jerzego Skolimowskiego ("Bariera").

W tym roku festiwal zamknie się w jednym dniu. Zaplanowano dwa koncerty, wystawę plakatów, projekcje filmów animowanych z muzyką Komedy a także kiermasz muzyczny.

Imprezę otworzy wernisaż "Komeda-Polański" - kolekcja plakatów ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi, reklamujących filmy, do których pianista skomponował muzykę.

Największymi atrakcjami festiwalu będą koncerty: wystąpi zespół smyczkowy Atom String Quartet oraz duet pianisty Leszka Możdżera i perkusisty Zohara Fresco.

Atom String Quartet założony został w 2009 r. przez skrzypków Dawida Lubowicza i Mateusza Smoczyńskiego, altowiolistę Michała Zaborskiego oraz wiolonczelistę Krzysztofa Lenczowskiego. Grupa wykonuje muzykę inspirowaną zarówno jazzem jak muzyką poważną, folkiem polskim, irlandzkim i hiszpańskim. Atom String Quartet został wyróżniony m.in. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gran Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej czy Fryderykiem w kategorii "Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku".

Grupa na swoim koncie ma dwie płyty: "Fade In" oraz "Places". Występował także na takich festiwalach jazzowych jak m.in. Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa, Ethno Jazz Festival i Festival Varanos de la Villa Madrid. Kwartet współpracował także m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Józefem Skrzekiem, Krzysztofem Herdzinem, Urszulą Dudziak, Krzesimirem Dębskim i Motion Trio.

Leszek Możdżer to jeden z najpopularniejszych polskich pianistów jazzowych. W latach 90. występował w yassowej grupie Miłość, następnie rozpoczął solową karierę. Wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Daniellsonem i izraelskim perkusistą Zoharem Fresco, założył trio, z którym nagrał m.in. entuzjastycznie przyjęty album "The Time" (2005). Jest laureatem Fryderyków i Paszportu Polityki. Współpracował z takimi muzykami jak m.in. Tomasz Stańko, David Gilmour, Marcus Miller, Lester Bowie, Kazik Staszewski czy Jan A. P. Kaczmarek. W 2011 pianista wydał album "Komeda", z własnymi interpretacjami muzyki Krzysztofa Komedy.

Ponadto zaplanowano projekcje filmów animowanych Mirosława Kijowicza z lat 1966-67 do muzyki Komedy. W programie m.in. "Rondo", "Wiklinowy kosz" i "Laterna Magica".

Krzysztof Komeda-Trzciński (1931-1969) to jeden z najsłynniejszych polskich muzyków jazzowych i kompozytorów muzyki filmowej. Z wykształcenia był laryngologiem, jednak jeszcze na studiach poświęcał naukę dla muzyki jazzowej. Grupa Komedy (w której występowali m.in. Tomasz Stańko i Jan "Ptaszyn" Wróblewski), założona w 1956 r., była jedną z pionierskich formacji, wykonujących w Polsce jazz nowoczesny, wzorowany na amerykańskich wzorach, muzyce Billa Evansa, Milesa Davisa i Buda Powella.

W 1958 r. Komeda po raz pierwszy rozpoczął pracę nad muzyką filmową, etiudą Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą". Do jego najsłynniejszych kompozycji należą: "Kołysanka Rosemary", "Get Out of Town", "Crazy Girl" i "Kattorna". Pianista zmarł w 1969 r. w Warszawie. (PAP)

pj/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)