Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Festiwal "Ogrody Muzyczne" poświęcony Chopinowi i Belgii

0
Podziel się:

10. edycja festiwalu "Ogrody Muzyczne" dedykowana jest Fryderykowi
Chopinowi. Przez cały lipiec na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbywać się będą koncerty
i spektakle inspirowane twórczością i życiem kompozytora. Gościem festiwalu jest Belgia.

10. edycja festiwalu "Ogrody Muzyczne" dedykowana jest Fryderykowi Chopinowi. Przez cały lipiec na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbywać się będą koncerty i spektakle inspirowane twórczością i życiem kompozytora. Gościem festiwalu jest Belgia.

Festiwal rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 31 lipca.

Jak podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor generalny festiwalu Ryszard Kubiak, zamysłem jego twórców jest zilustrowanie życia artysty i opowiedzenie o poszczególnych jego etapach - od narodzin kompozytora w Żelazowej Woli poprzez kolejne miejsca, z którymi był związany, m.in.: Warszawę, Paryż, Nohant, Londyn.

W festiwalowym cyklu "Chopin, jego życie i muzyka" zaplanowano m.in. premierowy pokaz filmu pt. "Sztuka Chopina", opowiadającego o walorach twórczości artysty, z udziałem wielkich pianistów: Garricka Ohlssona, Piotra Anderszewskiego czy Belli Dawidowicz. O tym, jak silnie muzyka Chopina jest obecna w twórczości dzisiejszych artystów opowiadać będzie kolejna filmowa nowość - film "Efekt Chopina", w którym udział wzięli m.in. Leszek Możdżer, Kevin Kenner i Anna Maria Jopek.

Omawiając program festiwalu dyrektor muzyczny Zygmunt Krauze zwrócił uwagę, że podczas koncertów odbywających się w ramach poniedziałkowego cyklu "Fortepian 200 lat później" publiczność usłyszy współczesnych pianistów m.in. z Japonii (Aki Takahashi), Hiszpanii (Alberto Rosado) i Holandii (Ralph van Raat). "Zaprezentują oni programy zawierające utwory dwudziestowiecznych oraz współczesnych kompozytorów, kontynuujących tradycje chopinowskiego warsztatu muzycznego" - mówił Krauze.

Przygotowano również cztery wydarzenia nadzwyczajne - "Plamy na słońcu. El Derwid", czyli koncert piosenek Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Agaty Zubel, Cezarego Duchnowskiego i Andrzeja Bauera; recital brytyjskiej pianistki Joanny MacGregor; koncert zespołu Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak oraz prezentację dwóch nowych kompozycji Zygmunta Krauzego i Regisa Campo ku czci Chopina, powstałych z okazji trwającego Roku Chopinowskiego. Dzieła powstały na specjalne zamówienie Fundacji Orange, francuskiej Fondation Orange i Instytutu Polskiego w Paryżu.

W trakcie niedzielnego cyklu "Popołudnia z Chopinem" zaplanowano recitale sześciu uczestników XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wystąpią Joanna Różewska, Paweł Wakarec, Marek Bracha, Jacek Kortus, Marie Kiyone i Gracjan Szymczak.

Częścią tegorocznego festiwalu będą też wydarzenia prezentujące muzykę i kulturę Belgii, która jest gościem honorowym festiwalu. Zaprezentowane zostaną m.in. filmy przedstawiające ważne postaci belgijskiej kultury, w tym kompozytora, aktora i piosenkarza Jacquesa Brela i legendę jazzu Tootsa Thielemansa.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie: www.ogrodymuzyczne.pl. (PAP)

agz/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)