Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Festiwal "Otwarta Twarda" od 14 maja w Warszawie

0
Podziel się:

Festiwal współczesnej kultury żydowskiej "Otwarta Twarda" rozpocznie się w
Warszawie w sobotę. W programie m.in. nocne zwiedzanie cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej i
potańcówka na pl. Grzybowskim. Festiwal potrwa do 22 maja.

Festiwal współczesnej kultury żydowskiej "Otwarta Twarda" rozpocznie się w Warszawie w sobotę. W programie m.in. nocne zwiedzanie cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej i potańcówka na pl. Grzybowskim. Festiwal potrwa do 22 maja.

Program festiwalu zaprezentowano na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Festiwal Otwarta Twarda, tradycyjnie już, rozpocznie się podczas Nocy Muzeów, w nocy z 14 na 15 maja. Projekt realizowany jest przez Gminę Wyznaniową Żydowską. "Chcemy pokazać nasza społeczność, ale nie przez pryzmat +Skrzypka na dachu+ czy +Austerii+" - mówił przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, Piotr Kadlcik.

"Naszym celem jest pokazanie społeczności żydowskiej z jej wadami, zaletami, dziwactwami. Wiedza na temat polskich Żydów po 1968 roku praktycznie przestała istnieć, narosły różnego rodzaju uprzedzenia, stereotypy, uprzedzenia. Staramy się z tym walczyć i jest to jeden z celów organizacji festiwalu" - tłumaczył.

W programie festiwalu znalazło się m.in. nocne zwiedzanie przy świetle pochodni cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej. Etnolog Alicja Mroczkowska i hebraista Witek Wrzosiński opowiedzą o cadykach cudotwórcach, ukrytych bunkrach, bezimiennych grobach i dziełach sztuki nagrobnej znajdujących się na cmentarzu. Zaplanowano również spacery po cmentarzach - przy Okopowej i Bródnowskim - w dzień.

W ramach Nocy Muzeów w Synagodze im. Nożyków będzie można zwiedzać wystawę "Księgi życia prof. Mojżesza Schorra". W roku 2011 mija 70. rocznica śmierci prof. Schorra (1873-1941), ostatniego rabina Wielkiej Synagogi w Warszawie, historyka, działacza społecznego.

Doktorantka katedry judaistyki UJ Joanna Ostrowska opowie o występowaniu tematu Holokaustu w sztukach wizualnych, a etnolog Agata Maksimowska przybliży historię Birobidżanu - radzieckiego Żydowskiego Obwodu Autonomicznego.

Będzie można wziąć też zwiedzić gminną mykwę - rytualną łaźnię. Zwiedzanie połączone będzie z wykładem o życiu kobiety według zasad judaizmu ortodoksyjnego.

"+Tajemnice mykwy+ to wykład skierowany głównie do kobiet. Panie dowiedzą się, czym jest mykwa, w jaki sposób była i jest obecnie wykorzystywana oraz dlaczego odgrywa tak ważną rolę w życiu żydowskiej kobiety. Postaramy się także obalić kilka mitów na temat żydowskiego małżeństwa oraz roli kobiety ortodoksyjnej w społeczności" - mówiła Magda Szpilman, która na co dzień opiekuje się mykwą.

O tym czym jest życie seksualne z punktu widzenia judaizmu oraz o jego roli w religii opowie podczas wykładu "Seks po żydowsku" rabin Michael Schudrich.

"Teatralne bajkowanie" to warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat) i ich rodziców. Podczas spotkania zaplanowano wspólne czytanie i zabawę w teatr.

Podczas tradycyjnej potańcówki na pl. Grzybowskim przygrywać będzie klezmerski kwartet "Sztetl Quartet". W trakcie zabawy odbędą się warsztaty tańca izraelskiego prowadzone przez zespół Snunit.

Dni Książki Żydowskiej to impreza, która będzie towarzyszyć festiwalowi w dniach w dniach 15-18 maja. W siedzibie Gminy Żydowskiej czynna będzie księgarnia miesięcznika "Midrasz", w której zapoznać się będzie można z najbardziej aktualnymi wydawnictwami dotyczącymi tematyki żydowskiej.

Szczegółowy program na stronie www.otwartatwarda.pl (PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)