Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Festiwal Sacrum non Profanum odbędzie się w Trzęsaczu

0
Podziel się

Skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, wiolonczelista Tomasz Strahl, pianista
Sławomir Wilk, organiści, perkusiści, dyrygenci, kwartety smyczkowe z różnych stron Polski wezmą
udział w VI edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum non Profanum w Trzęsaczu.

bEihSJlx

Skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, wiolonczelista Tomasz Strahl, pianista Sławomir Wilk, organiści, perkusiści, dyrygenci, kwartety smyczkowe z różnych stron Polski wezmą udział w VI edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum non Profanum w Trzęsaczu.

Jak wyjaśniono w poniedziałek na konferencji prasowej w Szczecinie, tegoroczny festiwal związany jest z 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji zaplanowano m.in. koncerty oraz improwizacje fortepianowe na tematy chopinowskie. Impreza w nadmorskim Trzęsaczu rozpocznie się 9 sierpnia i będzie trwać sześć dni.

W założeniu twórców imprezy, festiwal ma otwartą formułę artystyczną. Uwzględnia muzykę organową, symfoniczną, kameralną, chóralną, a także kantatowo-oratoryjną. Ma prezentować najwybitniejszych twórców muzyki poważnej.

bEihSJlz

Tegoroczna edycja festiwalu zbiega się z dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, dlatego też hasłem tegorocznej imprezy będzie "Fryderyk Chopin i jego muzyka nad Bałtykiem". Jak zapowiada dyrektor artystyczny imprezy prof. Bohdan Boguszewski, festiwal w całości zostanie poświęcony muzyce Fryderyka Chopina.

Na festiwalu wszystkie dzieła fortepianowe kompozytora będą wykonywane z towarzyszeniem orkiestry. Przygotowano również jazzowe opracowania muzyki fortepianowej Chopina. Wystąpią m.in.: wiolonczelista Jerzy Strahl, pianiści Edward Wolanin, Sławomir Wilk, Mirosława Białas, skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. Po raz trzeci do udziału w festiwalu zgłosiło się Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie, które w tym roku bierze udział w programie pod hasłem "Młodzi kompozytorzy z hołdzie Fryderykowi Chopinowi".

Boguszewski podkreślił, że jedną z rzeczy, które wyróżniają ten festiwal od innych, jest fakt, że wszystkie utwory fortepianowe wykonywane są z towarzyszeniem orkiestry.

Koncerty odbywać się będą w odbudowanym i odrestaurowanym kościele Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu.

bEihSJlF

9 sierpnia Sacrum non Profanum zainauguruje czwarta część z kantaty rokitniańskiej Ego Sapientia Marka Jasińskiego, zatytułowana "Ave Maria" w wykonaniu mezzosopranistki Hanny Hozer i Orkiestry Academia.

Pierwszego dnia wystąpią również m.in.: Kulka, Strahl i Wolanin.

Ostatni dzień imprezy rozpocznie się od mszy św., którą celebrować będzie abp Andrzej Dzięga. Następnie odbędzie się koncert, podczas którego wystąpi Orkiestra Academia.(PAP)

szt/ hes/ jbr/

bEihSJma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)