Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Festiwal sztuk wizualnych "Narracje" w Gdańsku

0
Podziel się:

Blisko 20 artystów z ośmiu krajów weźmie udział w rozpoczynającym się w
piątek w Gdańsku festiwalu sztuk wizualnych "Narracje - instalacje i interwencje w przestrzeni
publicznej". To piąta edycja tej międzynarodowej imprezy.

bEsfBDyt

*Blisko 20 artystów z ośmiu krajów weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek w Gdańsku festiwalu sztuk wizualnych "Narracje - instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej". To piąta edycja tej międzynarodowej imprezy. *

W festiwalu biorą udział artyści posługujący się światłem. Na fasadach budynków i innych obiektach wyświetlają oni w wieczornej porze różnego rodzaju projekcje i świetlne instalacje.

"+Narracje+ powstały po to, by eksplorować miejskie wątki i konteksty oraz tworzyć nowe, gdańskie opowieści" - wyjaśniła ideę festiwalu Marta Bednarska z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, który jest organizatorem imprezy.

bEsfBDyv

Hasłem tegorocznego festiwalu jest "Unearthing Delights" (w wolnym tłumaczeniu: "Odkrywanie zachwyca"). To tytuł koncepcji artystycznej Roba Garretta, niezależnego kuratora z Nowej Zelandii, który wygrał rozstrzygnięty w listopadzie 2012 r. konkurs na kuratora 5. edycji "Narracji".

Miejscem festiwalu "Narracje 2013" będzie teren Długich Ogrodów - części Gdańska, która do XIX wieku była miejscem wielkiego targowiska, działalności licznych cechów rzemieślniczych oraz - zgodnie z nazwą - długich, wąskich i urokliwych ogrodów. Dziś, mimo bliskości centrum, to obszar zaniedbany i zmarginalizowany.

Swoje instalacje wizualne na Długich Ogrodach i okolicy zaprezentuje 19 artystów z Australii, Francji, Litwy, Niemiec, Nowej Zelandii, Polski, Rosji i USA.

Tegoroczne "Narracje" potrwają do 17 listopada. Wśród wydarzeń towarzyszących festiwalowi będą koncerty muzyczne.

bEsfBDyB

W poprzednich edycjach festiwalu "Narracje" twórcy pokazywali swoje prace m.in. na Dolnym Mieście oraz terenach postoczniowych.

Nadzór artystyczny nad trzema pierwszymi edycjami festiwalu "Narracje" sprawowała Bettina Pelz z Niemiec. W 2012 r. w drodze konkursu kuratorem festiwalu został tworzący w Stanach Zjednoczonych Kanadyjczyk Steven Matijcio.(PAP)

rop/ ls/

bEsfBDyW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)