Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Festiwal w Łańcucie

0
Podziel się:

Występ kwartetetu smyczkowego Ilios Quartett znalazł się w programie
pierwszego z poniedziałkowych koncertów 49. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie (Podkarpackie).
Natomiast w drugim koncercie, nocnym wystąpi Filip Wojciechowski Trio i Kwartet Prima Vista.

Występ kwartetetu smyczkowego Ilios Quartett znalazł się w programie pierwszego z poniedziałkowych koncertów 49. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie (Podkarpackie). Natomiast w drugim koncercie, nocnym wystąpi Filip Wojciechowski Trio i Kwartet Prima Vista.

W programie koncertu wieczornego, który odbył się w sali balowej łańcuckiego zamku, znalazły się utwory Ludwiga van Beethovena, Franciszka Schuberta i Dymitra Szostakowicza. Natomiast na koncert nocny zatytułowany "Chopin - jasna strona księżyca. Impresje jazzowe" złożą się mazurki, etiudy, preludia, nokturny Fryderyka Chopina w wersji jazzowej.

Ilios Quartett powstał w 1997 roku. Tworzą go muzycy z różnych krajów: polski skrzypek Andrzej Kilian, japońska skrzypaczka Seiko Morishita, altowiolista Richard Kessler z Niemiec oraz wiolonczelistka Anita Federli-Rutz ze Szwajcarii. W repertuarze grupy znajdują się kompozycje od epoki baroku po współczesność.

Filip Wojciechowski Trio powstało w 1989 r pod nazwą Central Heating Trio i już od początku odnosiło sukcesy na jazzowych konkursach w kraju i za granicą. Repertuar zespołu stanowią transkrypcje muzyki klasycznej oraz kompozycje Wojciechowskiego. Wspólnie z kwartetem Prima Vista trio zrealizowało projekt "Chopin - jasna strona księżyca. Impresje jazzowe", prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju.

Kwartet Prima Vista powstał w 1996 r. Tworzą go wieloletni muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka i Sinfonii Varsovii Yehudi Menuhina i Krzysztofa Pendereckiego.

Prima Vista należy do najciekawszych i najlepszych zespołów kameralnych. W jej repertuarze znajdują się kompozycje polskich twórców, od "Dumy" Anonima z XVI wieku, przez utwory zapomnianych kompozytorów XIX stulecia jak Franciszek Lessel, Antoni Stolpe, Antoni Rutkowski, kwartety Stanisława Moniuszki czy Karola Szymanowskiego do dzieł współczenych kompozytorów, takich jak Witold Lutosławski, Jan Krenz, Zygmunt Krauze, Aleksander Lasoń i Krzysztof Penderecki. Szczególnym upodobaniem darzą także twórczość Wolfganga A. Mozarta.

Kwartet często współpracuje z wybitnymi polskimi i zagranicznymi solistami. Koncertował w wielu krajach europejskich oraz Kanadzie, USA, Japonii, Korei Południowej, a także w Malezji i na Borneo.

Na tegorocznym Festiwalu, który potrwa do 30 maja, zaplanowano łącznie 14 koncertów, w tym cztery nocne. Jest to największa jak dotąd w historii Festiwalu liczba koncertów. Większość z nich odbędzie się tradycyjnie w sali balowej łańcuckiej rezydencji Lubomirskich i Potockich.

Cały Festiwal odbędzie się w duchu rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, stąd w repertuarze kilku koncertów znajdą się jego kompozycje. Przed festiwalową publicznością wystąpią soliści, orkiestry, zespoły i chóry - łącznie ponad 200 artystów z Polski, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Rosji, Litwy, Izraela, USA. W programie imprezy znajdzie się zarówno muzyka kameralna, koncert symfoniczny, jak i recital i koncerty jazzowe.

Wśród gwiazd, których występy uświetnią tegoroczną imprezę znalazła się m.in. Kaja Danczowska z córką Justyną, Leszek Możdżer, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Barbara Hendricks.

Tegorocznemu Festiwalowi towarzyszy wystawa "Bliźniemu swemu", na której można obejrzeć prace najwybitniejszych polskich artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Rafała Olbińskiego, Franciszka Maśluszczaka, Zdzisława Beksińskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Na zakończenie imprezy odbędzie się licytacja tych dzieł, a dachód z niej zostanie przeznaczony na przeciwdziałanie bezdomności oraz na dokształcanie i dożywianie dzieci i młodzieży.

Organizatorem Festiwalu, którego historia sięga 1961 roku, jest Państwowa Filharmonia im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Dyrektorem naczelnym Festiwalu jest dyr. Filharmonii Rzeszowskiej Marta Wierzbieniec, a nad jego formą artystyczną czuwa Vladimir Kiradjiev, dyr. artystyczny filharmonii w Rzeszowie.(PAP)

api/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)