Notowania

wiadomości
20.08.2011 09:12

Festiwal "Warszawa Singera" rozpocznie się w klubie La Playa

Projekt "La Playa: Warszawa - Tel Aviv", w ramach którego odbędą się m.in.: koncert jazzowy Macieja Trifonidisa oraz warsztaty taneczne z Michałem Pirógiem w klubie La Playa, zainauguruje 27 sierpnia 8. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera".

Podziel się
Dodaj komentarz

Projekt "La Playa: Warszawa - Tel Aviv", w ramach którego odbędą się m.in.: koncert jazzowy Macieja Trifonidisa oraz warsztaty taneczne z Michałem Pirógiem w klubie La Playa, zainauguruje 27 sierpnia 8. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera".

Festiwal "Warszawa Singera" będzie trwał od 27 sierpnia do 4 września. Jak wyjawiła w rozmowie z PAP Maria Zawadzka, koordynatorka projektu "La Playa: Warszawa - Tel Aviv", tegoroczna edycja ma się różnić od poprzedniej. Dotychczas koncentrowano się na żydowskiej kulturze przedwojennej i wyglądzie dawnej Warszawy. Teraz organizatorzy pragną połączyć tradycję z nowoczesnością i zwrócić większą uwagę na współczesny Izrael.

Aby zainteresować kulturą żydowską, zarówno tą dawną, jak i współczesną, szersze grono osób - głównie ludzi młodych, a nie koniecznie wiele na ten temat wiedzących, powstał projekt "La Playa: Warszawa - Tel Aviv". Jego twórcy pragną przenieść do klubu "La Playa" na praskim brzegu Wisły atmosferę współczesnego Izraela i przedstawić go jako "przedłużenie" dawnego życia żydowskiego w Polsce.

Odtworzyć klimat nowoczesnego Izraela mają pomóc m.in. rozwieszone w przestrzeni klubu zdjęcia autorstwa Małgorzaty Krasuckiej-Margalit - artystki, która podczas poprzednich edycji festiwalu prezentowała swoje obrazy. Tym razem wybrała fotografie jako sposób na ukazanie współczesnych ulic Tel Avivu i życia codziennego jego mieszkańców. Izraelskiej muzyki rozrywkowej można będzie posłuchać leżąc na leżakach na plaży w klubie "La Playa". Dla dzieci przewidziano warsztaty plastyczne.

Festiwal zainauguruje wykład atachee ds. kultury ambasady Izraela, Alona Simhayoffa, na temat "Israel in Rock - Muzyczna historia Państwa Izrael". Malka Kafka z kawiarni Tel Aviv Cafe+Deli przygotuje przekąski, które współcześnie goszczą na izraelskich stołach. Opowie również o współczesnej kuchni i tradycjach kulinarnych Izraela oraz o tym, jak przygotować humus. Tancerz i choreograf Michał Piróg poprowadzi warsztaty taneczne.

Nili Amit z muzeum Historii Żydów Polskich wygłosi wykład na temat syjonizmu i tożsamości współczesnych Izraelczyków. Życie codzienne Żydów wywodzących się z Europy Środkowej, w tym z Polski, przedstawi film dokumentalny "Aszkenazyjczycy" w reżyserii Dalii Mevorach i Dani Dothan.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy koncert jazzowy Macieja Trifonidisa - polskiego kompozytora, multiinstrumentalisty, producenta muzycznego, realizatora dźwięku.

Do tej pory wydarzenia festiwalowe koncentrowały się na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej. W tym roku obejmą również prawobrzeżną część Warszawy m.in. praskie kluby, takie jak Skład Butelek, Cztery Pokoje, Zwiąż Mnie czy Sens Nonsensu, w których odbywać się będą wykłady, wystawy oraz imprezy klubowe. Dziennikarka, blogerka, przewodniczka miejska, specjalizująca się w alternatywnym zwiedzaniu Warszawy, Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, oprowadzi po miejscach związanych z żydowską kulturą na Pradze. Muzyczny spacer z zespołem klezmerskim OPA! po ulicach starej Pragi to kolejna okazja poznania miejsc związanych historią praskich Żydów.(PAP)

ast/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz