Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Festiwalowe lekcje krakowiaka

0
Podziel się:

18 dziecięcych zespołów folklorystycznych wystąpi na rozpoczynającym się w
czwartek w Krakowie międzynarodowym festiwalu "Krakowiak". W programie oprócz przeglądu
konkursowego przewidziano m.in. naukę krakowiaka.

*18 dziecięcych zespołów folklorystycznych wystąpi na rozpoczynającym się w czwartek w Krakowie międzynarodowym festiwalu "Krakowiak". W programie oprócz przeglądu konkursowego przewidziano m.in. naukę krakowiaka. *

Na 19. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych "Krakowiak" przyjechało 18 zespołów, w tym osiem z Rosji, jeden z Turcji i jeden z Ukrainy.

W konkursie - do którego zgłosiły się grupy z Polski oraz z Równego na Ukrainie - młodzi tancerze będą musieli zaprezentować krakowiaka i jeden z polskich tańców narodowych. Zwycięzca otrzyma statuetkę Lajkonika zaprojektowaną przez Maritę Benke - Gajdę, a wszystkie zespoły oryginalne czapki krakowskie z pawimi piórami.

Zespoły zagraniczne, które nie znają krakowiaka mogą się go nauczyć na warsztatach prowadzonych przez kadrę Zespołu Pieśni i Tańca "Małe Słowianki".

Dla publiczności najbardziej widowiskowe będą koncerty plenerowe. W piątek spod Smoczej Jamy na Rynek Główny wyruszy barwny i rozśpiewany korowód małych artystów, którzy w pobliżu Kościoła św. Wojciecha zaprezentują tańce swoich regionów. Na Małym Rynku odbędą się pokazy krakowiaka i lekcja tego tańca dla zgromadzonej przed estradą publiczności.

Koncert galowy festiwalu odbędzie się w sobotę, a w niedzielę występy zespołów będzie można obejrzeć m.in. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz przed Nowohuckim Centrum Kultury.

"Nasz festiwal ma służyć promocji folkloru regionu krakowskiego. Chcemy, żeby dzieci i młodzież nauczyły się krakowiaka, a zespoły zagraniczne być może nawet włączą go do swojego programu. Jest to jednocześnie doskonała okazja, by dzieci poznały się i poznały swoje kultury" - powiedziała PAP dyrektor Festiwalu Anna Dranka -Szot. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana, patronem Rada Miasta Krakowa.(PAP)

wos/ ls/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)