Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fiasko drugiej aukcji gliwickiego Plastala

0
Podziel się

Fiaskiem zakończyła się w środę druga już aukcja zatrudniającej ponad 750
osób upadłej gliwickiej firmy Plastal, wytwarzającej plastikowe elementy wyposażenia samochodów.
Wkrótce syndyk będzie próbować sprzedać firmę po raz kolejny.

bEgxzjmJ

Fiaskiem zakończyła się w środę druga już aukcja zatrudniającej ponad 750 osób upadłej gliwickiej firmy Plastal, wytwarzającej plastikowe elementy wyposażenia samochodów. Wkrótce syndyk będzie próbować sprzedać firmę po raz kolejny.

Termin pierwszej aukcji w gliwickim sądzie był wyznaczony na 4 listopada, kolejnej na 16 grudnia. W obu przypadkach, mimo dużego zainteresowania potencjalnych oferentów, nikt nie przystąpił do aukcji ani nie wpłacił niezbędnego wadium.

Załoga obawia się, że jeżeli nie znajdzie się inwestor, zakład może być zamknięty, a ludzie stracą pracę.

bEgxzjmL

"Niepowodzenie aukcji oznacza, że nadal czujemy się jakby zawieszeni w próżni i obawiamy się o przyszłość. Boimy się, że wobec niepewnej sytuacji klienci mogą wycofać się z kontraktów" - powiedział w środę PAP szef Solidarności w Plastalu, Waldemar Piela.

Plastal działa w Gliwicach od 10 lat na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład powstał jako oddział szwedzkiej grupy przemysłowej, która ostatnio nosiła nazwę Plastal Holding AB. Jej większościowym właścicielem był skandynawski fundusz Nordic Capital. Kłopoty zaczęły się w marcu tego roku, kiedy szwedzka spółka-matka ogłosiła bankructwo, a w ślad za nią należące do niej firmy w Niemczech, Szwecji, Włoszech, Norwegii, Belgii i Polsce.

W maju sąd ogłosił upadłość likwidacyjną gliwickiego zakładu, a zarządca został syndykiem masy upadłości. Zakład nadal pracował i odzyskał rentowność, której nie miał pod szwedzkim zarządem. Sąd uznał, że najlepszą formą zabezpieczenia roszczeń wierzycieli będzie sprzedaż fabryki na aukcji. Firmą interesowały się m.in. koncerny produkujące części dla motoryzacji - Magnetti Marelli, Magna, Plastic Omnium czy Faurecia - jednak żaden nie wziął udziału w aukcji.

Związkowcy podejrzewają, że wokół zakładu toczy się gra interesów. Plastal Holding AB został zastąpiony przez Plastal Industri, należący do grupy szwedzkich banków pod szyldem Svenska Handels Banken. W skład nowej grupy weszły zakłady w Szwecji, Norwegii i Belgii. Do gliwickiej fabryki dotarły informacje, że byli właściciele chcieliby odzyskać kontrolę nad polską firmą.

bEgxzjmR

"Dla nas najważniejsze jest, aby znalazł się solidny branżowy inwestor, który zapewni dalsze działania zakładu. W obecnej sytuacji prawnej Plastal Industri, jeżeli chce ponownie przejąć fabrykę, musi ją po prostu kupić od syndyka" - ocenił Piela.

Załoga obawia się tego, bo dotarły do niej informacje, że w innych zakładach tej grupy poważnie zredukowano zatrudnienie i wymuszono na załodze obniżki płac, przy takim samym obłożeniu produkcją.

Plastal jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gliwicach i oddziałem w Poznaniu. Wytwarza plastikowe części do samochodów, m.in. zderzaki, spoilery, kokpity, elementy plastikowej tapicerki, nakładki progów itp. Głównym klientem jest Fiat. Fabryka zatrudnia ok. 760 osób, nie licząc osób zatrudnionych u podwykonawców.(PAP)

mab/ je/ jra/

bEgxzjnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)