Notowania

kuba
19.11.2010 18:09

Fidel chwali Chińczyków. Hawana śladami Pekinu?

Kubański przywódca przeciwstawił Państwo Środka Stanom Zjednoczonym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Fidel Castro, który wyraził ostatnio poparcie dla _ planu aktualizacji socjalizmu _ poprzez wielkie oszczędności w sektorze publicznym i rozwijanie przedsiębiorstw prywatnych, wypowiedział się z uznaniem o chińskim modelu rozwoju.

Podczas trzygodzinnego spotkania ze studentami Uniwersytetu Hawańskiego, które odbyło się w środę i jest szczegółowo relacjonowane od dwóch dni przez kubańskie media, były prezydent podkreślił: _ Warto studiować doświadczenie Chin _.

Jednocześnie przeciwstawił model chiński _ systemowi narzuconemu przez Stany Zjednoczone . - W przeciwieństwie do USA, gdzie rządzi kapitał ponadnarodowy, w Chinach decyduje państwo _ - powiedział Fidel Castro.

_ - Ten wielki kraj - _mówił dalej o Chinach _ - wyszedł od doświadczenia komunistycznego, socjalistycznego, naprostował to, co trzeba było naprostować, i dziś jest krajem o najwyższym wzroście gospodarczym, wynoszącym ponad 10 proc. rocznie _.

Fidel Castro mówił o doświadczeniu Chin, nawiązując pośrednio do planu reform ogłoszonego przez jego brata, Raula. Ma on doprowadzić do zwolnienia w ciągu sześciu miesięcy około pół miliona pracowników z rozdętego sektora publicznego, przy jednoczesnym zapaleniu zielonego światła dla tworzenia drobnych i średnich firm prywatnych.

_ = Chińczycy zmuszeni byli zastosować twardą politykę: jedna rodzina - jedno dziecko. Gdyby Chiny tego nie zrobiły, dziś miałyby 2,4 miliarda mieszkańców _ - przypomniał Castro.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t73805.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kuba;musi;ciac;zatrudnienie;w;sluzbie;zdrowia,102,0,701286.html) Kuba musi ciąć zatrudnienie w służbie zdrowia

W tym samym wystąpieniu na Uniwersytecie historyczny przywódca rewolucji kubańskiej mówił o problemach z zatrudnieniem na Kubie wszystkich absolwentów studiów humanistycznych.

Castro podał liczbę studiujących na wyższych uczelniach kubańskich, łącznie ze studiami zaocznymi - 531 000 osób.

_ - Dziś mamy 5 600 świeżych absolwentów lub kończących naukę, których nie mamy gdzie zatrudnić, a jednocześnie brakuje nam 11 000 specjalistów z wykształceniem technicznym, rolniczym i ekonomicznym _ - powiedział były prezydent, który w związku z ciężką chorobą zrzekł się tego stanowiska w 2008 roku.

Czytaj w Money.pl

Tagi: kuba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz