Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Filar: Rada Gospodarcza sceptyczna wobec podatku bankowego

0
Podziel się

Prof. Dariusz Filar po posiedzeniu Rady Gospodarczej przy premierze
powiedział PAP, że uczestnicy poniedziałkowego spotkania odnieśli się sceptycznie do propozycji
wprowadzenia podatku bankowego.

bEioQNqZ

Prof. Dariusz Filar po posiedzeniu Rady Gospodarczej przy premierze powiedział PAP, że uczestnicy poniedziałkowego spotkania odnieśli się sceptycznie do propozycji wprowadzenia podatku bankowego.

"Najłagodniej mówiąc, sceptyczne, jeżeli nie wprost przeciwne" - tak prof. Filar skomentował opinie obecnych na spotkaniu ekspertów na temat podatku bankowego. "Większość wypowiedzi ze strony Rada była taka, że (...) w gruncie rzeczy ten podatek mógłby wprowadzić więcej zaburzeń w sektorze finansowym niż pozytywnych efektów" - zaznaczył.

"Konkluzją z dyskusji było to, że jeżeli zależy nam na stabilności systemu bankowego i sytemu finansowego, to być może rozważyć należałoby nie tylko nowy, dodatkowy podatek, co raczej podniesienie składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny" - zaznaczył.

bEioQNrb

Filar dodał, że rozważana była też kwestia, by składkę płaciły również te podmioty rynku finansowego, które działają w formie oddziałów w Polsce i nie są spółkami polskiego prawa handlowego. "Zarysował się pogląd, że jeżeli w świetle prac Komisji Europejskiej to kraj goszczący miałby gwarantować depozyty w tego typu oddziałach, to w zasadzie uzasadnione byłoby, żeby one także partycypowały w polskim Bankowym Fundusz Gwarancyjnym" - podkreślił.

Dodał, że dyskutowana była ponadto kwestia, czy ewentualny podatek powinien dotyczyć aktywów, czy pasywów.

Jak zaznaczył Filar, podczas posiedzenia Rady poruszana była też sprawa Otwartych Funduszy Emerytalnych. "Podjęta została kwestia tego, w jakim stopniu nowy system emerytalny, który wymusza tworzenie nowych oszczędności na przyszłość, pogodzić ze zobowiązaniami systemu emerytalnego, które powstały przed reformą, a więc przed 1999 rokiem. Dyskusja skupiła się na tym, na ile potrzebne jest dostosowanie całego sektora finansów publicznych do tych wymuszonych oszczędności, które generuje nowy system" - powiedział.

Dodał, że Rada nie doszła w kwestii systemu emerytalnego do żadnej konkluzji, a jedynie "zdefiniowała problem".

bEioQNrh

Oprócz przewodniczącego Rady, b. premiera, wieloletniego prezesa Pekao Jana Krzysztofa Bieleckiego w skład tego gremium wchodzą: prof. Uniwersytetu Gdańskiego Dariusz Filar, główny doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers prof. Witold Orłowski, socjolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego Ireneusz Krzemiński, była prezes ZUS prof. Aleksandra Wiktorow, prezes zarządu TFI Skarbiec, b. członek RPP Bogusław Grabowski, prezes PZU Andrzej Klesyk, prezes zarządu Banku Zachodniego WBK SA Mateusz Morawiecki, główna ekonomistka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek oraz główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska SA Jacek Wiśniewski.

W poniedziałkowym posiedzeniu uczestniczył też szef Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza. Filar powiedział, że w posiedzeniu nie uczestniczyli: Klesyk, Orłowski i Krzysztoszek. (PAP)

luo/ pad/ bk/

bEioQNrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)