Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 20:02

Filharmonia Podlaska nagrywa płytę z utworem Pendereckiego

Chór i orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku nagrywa płytę z utworem Krzysztofa Pendereckiego "Powiało na mnie morze snów". Nagranie odbywa się z okazji obchodzonych w tym roku 80. urodziny muzyka. Płyta ma się ukazać w listopadzie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Chór i orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku nagrywa płytę z utworem Krzysztofa Pendereckiego "Powiało na mnie morze snów". Nagranie odbywa się z okazji obchodzonych w tym roku 80. urodziny muzyka. Płyta ma się ukazać w listopadzie. *

Tryptyk "Powiało na mnie morze snów. Pieśni zadumy i nostalgii" powstał z okazji obchodów Roku Chopina w 2010 roku. Natomiast Chór i orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) wykonała go w ubiegłym roku na inaugurację sezonu symfonicznego 2012/2013.

Płyta z tym utworem ma być wydana w listopadzie, w miesiącu urodzin Pendereckiego. Obecnie w OiFP trwają nagrania, które zakończą się w środę. W poniedziałek wieczorem przysłuchiwał się im maestro Penderecki.

Na konferencji prasowej w Białymstoku kompozytor powiedział, że "Powiało na mnie morze snów" jest pierwszym od wielu lat utworem napisanym do polskich tekstów. W jego ocenie bardzo trudno pisze się do polskich tekstów, a znacznie łatwiej np. do niemieckich czy łacińskich. Penderecki mówił, że właśnie nad tekstem pracował najdłużej i przeczytał ok. 7 tys. stron. W utworze wykorzystał wiersze m.in. Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Micińskiego, Leopolda Staffa i Zbigniewa Herberta. Dodał, że w ich poezji można odnaleźć nostalgię, temat który dominuje w jego utworze.

"Powiało na mnie morze snów" to złożona kompozycja opracowana na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę. Utwór w OiFP został przygotowany pod kierownictwem dyrygenta Wojciecha Rajskiego, natomiast chór przygotowała Violetta Bielecka. Wśród solistów znajdą się: Izabela Matuła - sopran, Agnieszka Rehlis - mezzosopran oraz Leszek Skrla - baryton.

Penderecki podczas konferencji otrzymał też honorową odznakę województwa podlaskiego. Uhonorowano go - jak napisano w uzasadnieniu - za "wybitną działalność artystyczną, wspieranie środowisk artystycznych i przedsięwzięć kulturalnych oraz propagowania kultury wysokiej na terenie województwa podlaskiego".

"Czuję się emocjonalnie związany z tym miejscem" - powiedział Penderecki. Mówił, że od ok. 20 lat "co jakiś czas" jego muzyka jest grana w tym regionie. Przypomniał, że w maju, podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku zostanie zaprezentowana jego najnowsza kompozycja muzyki cerkiewnej.

W planach Pendereckiego oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej na przyszły rok jest wykonanie "Jutrzni". Koncert miałby się odbyć w Wielkim Tygodniu.(PAP)

swi/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz