Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Filip Spirnger laureatem konkursu im. Ryszarda Kapuścińskiego

0
Podziel się:

Filip Springer został laureatem 3. Konkursu stypendialnego dla młodych
dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego - ogłoszono w czwartek w Warszawie.

*Filip Springer został laureatem 3. Konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego - ogłoszono w czwartek w Warszawie. *

W ramach stypendium Springer ma zamiar napisać książkę pt. "Wszystkie piętra" dotyczącą tego, jak prawo człowieka do własnego mieszkania realizowane jest w Polsce.

"W złođżođnym wniođsku Filip Sprinđger pisze, że we wszystđkich swođich wczeđśniejđszych książđkach trakđtođwał przeđstrzeń jako punkt wyjđścia do głębđszej reflekđsji o ludziach tę przeđstrzeń kreuđjąđcych bądź w niej żyjąđcych; wreszđcie, że zawsze inteđređsođwał go wpływ przeđstrzeni na życie ludzi. A książka, którą chciałby napiđsać teraz, byłaby kolejđnym krođkiem na tej drodze. Takie podejđście, trakđtođwađnie przeđstrzeni esteđtyczđnej i spođłeczđnej, kształđtođwađnej przez archiđtekđtów, urbađniđstów i poliđtyđków - jako jedđnođści; coś na co możemy mieć wpływ, zabieđgać o prawo jej zmieđniađnia - jest teraz, naszym zdađniem, barđdzo potrzebne. Chcieđliđbyđśmy, by jego praca na rzecz tak pojđmođwađnej, piękđnej i uczciđwej przeđstrzeni znađlađzła, jak najđwięđcej sojuszników - mówił przewodniczący jury konkursu Sławomir Popowicz.

Sprinđger deklađruje, że jego książka o robođczym tytule "Wszystđkie pięđtra" będzie opođwieđścią o nieđzbyđwalđnym prađwie każđdego człođwieka - prađwie do mieszđkađnia. W Polđsce prawo to zostało urynđkođwione, a konđseđkwenđcje tego faktu stają się coraz barđdziej dotkliwe. Ma ona opođwiađdać włađśnie o konđseđkwenđcjach urynđkođwieđnia jedđnej z najđbarđdziej podđstađwođwych potrzeb ludzđkich. O sytuđaci młođdych ludzi bez mieszđkań, poczyđnađniach deweđlođpeđrów, morđderđczych kređdyđtach, a także o konđseđkwenđcjach repryđwađtyđzađcji kamieđnic i braku dłuđgođfađlođwej strađteđgii mieszđkađniođwej. Temu wszystđkiemu reporđter obieđcał się przyjrzeć - zaznacza Popowicz.

"W swoim uzađsadđnieđniu Filip Sprinđger pisze, że czas już najđwyżđszy zająć się prođbleđmami pokođleđnia dziđsiejđszych trzyđdzieđstođlatđków. Słođwem, że pora na reporđterđskie opiđsađnie polđskiej rzeđczyđwiđstođści XXI wieku. Trakđtuđjemy to, jako deklađrađcję woli i liczymy na to, że pisząc o jedđnej z najđważđniejđszych dziś spraw - połąđczy uniđwerđsalđność z pojeđdyńđczymi losami" - powiedział przewodniczący jury.

Książka Springera przedstawiać ma perspektywę życiową mieszkańca 40 piętra apartamentowca w centrum Warszawy i zagrzybionej nory na Pradze, a także wszystko, co mieści się pomiędzy tymi ekstremami - mówił Popowicz. "Wszystkie piętra" to kolejna praca Springera, w której autor porusza zagadnienie przestrzeni w życiu człowieka. Wcześniej wydał takie książki jak m.in. "Mieđdzianka. Histođria zniđkađnia" (Czarne 2011), "Źle Urođdzone. Reporđtaże o archiđtekđtuđrze PRL" (Karakđter 2012), "Zaczyn. O Zofii i Oskađrze Hanđseđnach" (Karakđter i Muzeum Sztuki Nowođczeđsnej w Warđszađwie 2013) oraz "Wanna z kolumđnadą. Reporđtaże o polđskiej przeđstrzeni" (Czarne 2013).

Alicja Kapuścińska powiedziała podczas czwartkowego spotkania w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, że utworzenie takiego stypendium było jednym z wielkich marzeń jej męża. "To było dla niego bardzo ważne, wspominał o tym pomyśle jeszcze w szpitalu, w ostatnich dniach życia. Tak więc zakładając rok temu Fundację Herodot i ustanawiając to stypendium spełniliśmy jego nienapisany testament" - powiedziała Kapuścińska.

"Cieszę się, że inicjatywa się rozwija, że coraz nowi młodzi reporterzy mogą korzystać ze stypendium. Te 30 tys. zł. ma zapewnić im dwa lata spokoju, uwolnić ich od konieczności zarabiania pieniędzy, tak aby mogli poświęcić się pracy nad swoim projektem. Już teraz widać, że wybór pierwszego laureata - Andrzeja Muszyńskiego - był strzałem w dziesiątkę. W ostatnim roku wydał on dwie docenione przez krytyków książki, kończy pracę nad kolejną, o Birmie, której dotyczył jego konkursowy projekt" - dodała Kapuścińska. W zeszłorocznej edycji stypendia przyznano Marcie Szarejko i Annie Wiatr.

W tym roku nadesłano do fundacji ponad 50 zgłoszeń. Z nich kapituła, w której zasiadają Hanna Krall, Słađwođmir Popođwski, Elżđbieta Sawicka, Mariusz Szczyđgieł i Małđgođrzata Szejđnert, wybrała pięciu finalistów. Sławomir Popowski powiedział, że poziom projektów reporterskich, które znalazły się w finale konkursu był tak wysoki i wyrównany, że jury stanęło przed nie lada problemem.

Stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego dla młodych dziennikarzy, ufundowane, zgodnie z wolą patrona, z części honorariów za jego książki, jest przyznawane przez fundację Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego raz do roku na zrealizowanie projektu reporterskiego (reportaż, cykl reportaży, ewentualnie książka reporterska). Całość stypendium to 30 tys. zł. (PAP)

aszw/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)