Notowania

filipiny
13.12.2009 11:21

Filipiny: Porywacze uwolnili 47 porwanych osób

47 osób porwanych przez uzbrojoną grupę w czwartek ze szkoły na południu Filipin, zostało w niedzielę uwolnionych - poinformowały władze. Wcześniej porywacze zwolnili 28 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz

47 osób porwanych przez uzbrojoną grupę w czwartek ze szkoły na południu Filipin, zostało w niedzielę uwolnionych - poinformowały władze. Wcześniej porywacze zwolnili 28 osób.

Porwani - w wieku od 17 do 62 lat - zostali przewiezieni na badania do szpitala. Według władz porywacze zgodzili się poddać w zamian za obietnicę zbadania ich żądań.

Grupa nauczycieli i uczniów rozpoczynała lekcje w jednej ze szkół w mieście Prosperidad, gdy uzbrojeni członkowie plemienia Manobo uprowadzili ich do lasu w prowincji Agusan del Sur na północnym-wschodzie wyspy Mindanao.

Wprowadzony ponad tydzień temu stan wojenny w prowincji Maguindanao na zachodzie Mindanao został zniesiony w sobotę. Wprowadzono go w związku z podejrzeniami, że ludzie związani z jej gubernatorem Zaldym Ampatuanem są odpowiedzialni za masakrę, w której zginęło 57 osób. Do masakry doszło w listopadzie.

Rząd w Manili argumentował, odpowiadając na zastrzeżenia ugrupowań prodemokratycznych, że musiał podjąć zdecydowane działania, takie jak wprowadzenie stanu wojennego, gdyż posiadał informacje, jakoby zbrojne grupy zwolenników klanu Ampatuana planowały wzniecić w prowincji bunt przeciwko władzom centralnym.

23 listopada uzbrojeni napastnicy uprowadzili około 60 osób - głównie członków rodziny kandydata na gubernatora prowincji, będącego przeciwnikiem Ampatuana, oraz dziennikarzy - najprawdopodobniej po to, by nie dopuścić do jego zarejestrowania przed wyborami regionalnymi w maju 2010 roku. Później znaleziono ciała 57 osób. (PAP)

jo/ malk/

5306536 arch.

Tagi: filipiny, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz