Notowania

wiadomości
11.03.2014 11:04

Filipiny: Rząd krytykuje działania Chin na Morzu Południowochińskim

Filipiny zaprotestowały we wtorek przeciwko działaniom Chin na Morzu Południowochińskim, na którym chińskie okręty straży przybrzeżnej udaremniły dwóm statkom filipińskim dotarcie do spornej Rafy Second Thomas.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Filipiny zaprotestowały we wtorek przeciwko działaniom Chin na Morzu Południowochińskim, na którym chińskie okręty straży przybrzeżnej udaremniły dwóm statkom filipińskim dotarcie do spornej Rafy Second Thomas. *

Rafa Second Thomas, znana w Chinach Ren'ai, należy do znajdującego się mniej więcej w połowie drogi między filipińską wyspą Palawan i Wietnamem archipelagu Spratly. Chińskim roszczeniom do suwerenności nad jego niezamieszkałymi niewielkimi wysepkami sprzeciwiają się nie tylko Filipiny, ale również Brunei, Malezja, Wietnam i Tajwan.

Rząd w Manilii nazwał działania Pekinu "wyraźnym i stałym zagrożeniem dla praw i interesów Filipin". W związku z tym do siedziby filipińskiego MSZ został we wtorek wezwany charge d'affaires ambasady chińskiej, któremu wręczono notę protestacyjną. Wezwano w niej Pekin do niepodejmowania w przyszłości działań wymierzonych w interesy Filipin.

Manila podkreśla, że rejon Rafy Second Thomas należy do Filipin i obowiązuje tam jurysdykcja filipińska. Jednostki z innych państw nie mają prawa tam wpływać bez pozwolenia Filipin - poinformowano w oświadczeniu.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Qin Gang informował w poniedziałek, że patrolujące akwen wokół rafy okręty zauważyły tam w niedzielę statki bandery filipińskiej z materiałami budowlanymi. Po skierowaniu do nich ostrzeżenia statki te oddaliły się.

Rzecznik dodał, iż Chiny wielokrotnie domagały się od Filipin usunięcia z Rafy Second Thomas osadzonego tam na brzegu w 1999 roku starego statku transportowego. Manila twierdziła jednak, że nie ma niezbędnych do tego środków technicznych.

W 2010 roku brytyjsko-filipińskie konsorcjum otrzymało od rządu Filipin licencję na poszukiwanie gazu ziemnego na położonej niedaleko Rafy Second Thomas Ławicy Reed, ale w 2012 roku próbne wiercenia przerwano ze względu na obecność okrętów chińskich. (PAP)

lm/ ro/

15961302 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz