Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Filipiny zainteresowane zwiększeniem amerykańskiej obecności wojskowej

0
Podziel się

Rząd Filipin jest zainteresowany zwiększeniem amerykańskiej obecności
wojskowej w tym kraju. Szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych poinformowali przywódców
filipińskiego Kongresu, że wkrótce rozpoczną się w tej sprawie negocjacje z USA.

bErjRKAB

Rząd Filipin jest zainteresowany zwiększeniem amerykańskiej obecności wojskowej w tym kraju. Szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych poinformowali przywódców filipińskiego Kongresu, że wkrótce rozpoczną się w tej sprawie negocjacje z USA.

W piśmie do Kongresu, omawianym w czwartek przez agencję Associated Press, ministrowie podkreślili, że zezwolenie Amerykanom na "zwiększoną obecność rotacyjną" pomoże Filipinom w osiągnięciu "minimum wiarygodnej obronności" w czasie, kiedy kraj stara się zmodernizować swe siły zbrojne.

Filipiny, uwikłane w spór terytorialny z Chinami o wyspy na Morzu Południowochińskim, zwracają się do Stanów Zjednoczonych o pomoc w unowocześnieniu swoich sił zbrojnych.

bErjRKAD

Pekin rości sobie prawa do niemal całego Morza Południowochińskiego, w tym do atolu nazywanego przez Chińczyków Huangyan, a przez Filipińczyków Panatag Shoal (używana jest też nazwa Rafa Scarborough). Chiny utrzymują, że ich roszczenia znajdują potwierdzenie "w faktach i świadectwach historycznych".

Konstytucja Filipin zabrania obcym wojskom stacjonowania na stałe w tym kraju i angażowania się w operacje bojowe na jego terytorium. (PAP)

az/ ap/

14346448 arch.

bErjRKBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)