Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Film Agnieszki Holland pt. "Gorejący krzew" na nowojorskim festiwalu

0
Podziel się:

Film Agnieszki Holland pt. "Burning Bush"" ("Gorejący krzew") o Janie
Palachu zostanie pokazany podczas rozpoczętej w piątek 51. edycji New York Film Festival.
Prezentowane również będą filmy takich twórców jak bracia Joel i Ethan Coen, Spik Jonze, Jia
Zhangke.

Film Agnieszki Holland pt. "Burning Bush"" ("Gorejący krzew") o Janie Palachu zostanie pokazany podczas rozpoczętej w piątek 51. edycji New York Film Festival. Prezentowane również będą filmy takich twórców jak bracia Joel i Ethan Coen, Spik Jonze, Jia Zhangke.

Film czeskiej produkcji polskiej reżyserki wskrzesza historię 21-letniego Jana Palacha, studenta filozofii Uniwersytetu Karola w Pradze, który 16 stycznia 1969 r. dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego, sowieckiej okupacji i apatii czeskiego społeczeństwa.

Przebywająca obecnie w Islandii Holland poinformowała PAP, że film zebrał już świetne recenzje w prasie branżowej i innej w USA.

"Został zaproszony na trzy najważniejsze amerykańskie festiwale: w Toronto, w Telluride, a teraz do Nowego Jorku. Dwa ostatnie są bardzo ekskluzywne, wybór jest staranny i trudno się tam dostać, a już produkcji telewizyjnej szczególnie. () Jego (Burning Bush - przyp. PAP) zrozumienie przez widzów potwierdziło się na dotychczasowych projekcjach. Reakcje publiczności były wspaniale i choć większość nie znała przedtem kontekstu historycznego zbyt dobrze, zrozumieli absolutnie przesłanie i odebrali to bardzo emocjonalnie" - zaznaczyła Holland.

W nawiązaniu do zgłoszenia "Burning Bush" przez Czechy jako kandydata do Oscara, twórczyni filmu stwierdziła, że nie jest jeszcze pewne czy Amerykańska Akademia Filmowa zakwalifikuje go do konkursu w związku z telewizyjnym rodowodem miniserii, którą nakręciła. Do Oscara zgłoszona jest krótsza, kinowa wersja.

Reżyserka weźmie udział w spotkaniu z publicznością po projekcji fimu 4 października, a dzień później w dyskusji w ramach HBO Directors Dialogues.

Jak powiadomił PAP Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku przyjazd Agnieszki Holland na festiwal możliwy był dzięki pomocy tej instytucji oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Imprezę nowojorską zainaugurowała w piątek światowa premiera "Captain Phillips" Paula Greengrassa. Jest to film opary na prawdziwej historii amerykańskiego kapitana duńskiego kontenerowca uprowadzonego w roku 2009 przez piratów u wybrzeży Somalii. W postać Richarda Phillipsa wcielił się Tom Hanks.

W programie znajduje się także m.in. "The Secret Life of Walter Mitty" Bena Stillera, który gra także główną rolę w ekranizacji książki Jamesa Thurbera wydanej w roku 1939, remak klasycznej komedii pod tym samym tytułem o nieśmiałym fotoedytorze który ucieka od nudnej rzeczywistości w świat fantazji.

Z głośnych filmów na festiwalu znajdzie się "Życie Adeli", zdobywca Złotej Palmy w Cannes Abdellatifa Kechichera o aspektach życia uczuciowego, seksualnego i zawodowego młodej kobiety.

Zhangke przedstawi czteroczęściową antologię "Dotyk grzechu" obrazującą współczesną cywilizację w Chinach i opartą na autentycznych przypadkach trzech morderstw i samobójstwa.

"Nebraska", to komedia Alexandra Payne o życiu zniedołężniałego mężczyzny (Bruce Dern) wyobrażającego sobie, że wygrał na loterii milion dolarów.

"Inside Llewyn Davis" Coenów portretuje piosenkarza próbującego przebić się na scenie muzyki folkowej w nowojorskim Greenwich Village.

"The Immigrant" Jamesa Graya, to opowieść o polskiej imigrantce (Marion Cotillard), która zostaje podstępem wkręcona w świat wodewilu, którą próbuje ratować tajemniczy magik.

"The Missing Picture" w reżyserii Rithy Panha stanowi szokujący wizerunek szaleństwa w czasie rządów Czerwonych Khmerów w Kambodży lat siedemdziesiątych minionego wieku.

Pośród filmów dokumentalnych pokazany zostanie m.in. "The Dog" Allison Berg i Franka Keraudrena. Powraca on do historii Johna Wojtowicza, który napadł w roku 1972 na amerykański bank, aby zdobyć pieniądze na operację zmiany płci swego przyjaciela. Na wydarzeniu tym oparty był film "Pieskie popołudnie" z roku 1975 z Alem Pacino.

"The Last of the Unjust" Claude'a Lanzmanna to dokument o Benjaminie Murmelesteinie, którego Adolf Eichmann mianował ostatnim szefem Żydowskiej Rady Starszych w czeskiej twierdzy w Terezinie, gdzie podczas wojny był obóz koncentracyjny.

W nowojorskim Lincoln Center, niezależnie od 36 filmów pokazanych w głównym odbędą się w ramach festiwalu dwa panele i koncert.

W dwóch galach festiwalowych wystąpią aktorzy Cate Blanchett, która opowiadać będzie o swych dokonaniach i planach oraz Ralph Fiennes. Przed amerykańską premierą filmu "The Invisible Woman" mówił on będzie o aferze miłosnej pisarza Karola Dickensa.

Od 9 do 30 października trwać będzie wielka retrospektywa jednego z mistrzów francuskiej nowej fali Jean-Luc Godarda.

Festiwal, który trwa do 13 października, zamknie pokaz filmu "Her" Jonze'a, w którym pisarz Theodore (Joaquin Phoenix), samotnik i trochę dziwak, ku własnemu zaskoczeniu zakochuje się w głosie zakupionego właśnie komputerowego systemu operacyjnego (Scarlett Johansson).

Festiwal jest organizowany przez Film Society of Lincoln Center (Stowarzyszenie Filmowe Lincoln Center) założone w 1969 roku. Jego celem jest upowszechnianie amerykańskiego i światowego kina, wspieranie nowych twórców oraz edukacja filmowa. Jest jedną z najbardziej prestiżowych i wpływowych placówek pośród amerykańskich instytucji filmowych. Stowarzyszenie prezentowało twórczość i gościło najwybitniejszych światowych reżyserów, m.in.: Franoisa Truffaut, Rainera Wernera Fassbindera, Jean-Luc Godarda, Pedro Almodóvara, Martina Scorsese.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)