Notowania

wiadomości
01.10.2011 23:31

Film "Dźwięki pod słońcem" nagrodzony Grand Prix festiwalu KAMERaTON

Łotewski film "Dźwięki pod słońcem" otrzymał w sobotę Grand Prix I Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Muzyce KAMERaTON, który odbywał się w Gorzowie Wielkopolskim.

Podziel się
Dodaj komentarz

Łotewski film "Dźwięki pod słońcem" otrzymał w sobotę Grand Prix I Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Muzyce KAMERaTON, który odbywał się w Gorzowie Wielkopolskim.

Film Davisa Simanisa i Gintsa Grube "Dźwięki pod słońcem" opowiada o kompozytorach, którzy są zwykłymi ludźmi, jeżdżą metrem, płacą rachunki, uprawiają sport, a jednak są niezwykli, bo jak nikt inny potrafią zrozumieć dźwięk.

Grand Prix to nagroda 15 tys. zł i statuetka przedstawiająca fragment taśmy filmowej z kluczem wiolinowym. Szklana taśma jest umieszczona na granitowej podstawie.

Jury wybierało najlepsze filmy spośród 46 zakwalifikowanych do konkursu.

"Cieszy nas, że festiwal choć odbywał się po raz pierwszy, zaowocował ogromnym zainteresowaniem publiczności" - zaznaczył szef festiwalu Robert Ćwikliński.

Festiwalowe filmy prezentowane były w pięciu kategoriach: biografie i portrety muzyków; koncerty, recitale i spektakle; reportaże; filmowo-muzyczne impresje artystyczne oraz edukacja muzyczna. W każdej z nich przyznane zostały nagrody w wysokości 5 tys. zł.

Za najlepszy reportaż uznano islandzki obraz "Podwórko".

W kategorii koncerty i recitale zwyciężył film "Piotr Anderszewski gra Schumanna".

W kategorii muzyczne impresje nagrodzono włoski film "Arytmetyka". W kategorii edukacja muzyczna nagrodę otrzymał film "Bronisław Huberman - zjednoczenia Europy i skrzypce". W kategorii biografie nagrodzono obraz "Ja wam to zagram" o skrzypaczce Wandzie Wiłkomirskiej.

Publiczność przyznała nagrodę filmowi "Komeda - muzyczne ścieżki życia". Nagrodę Filharmonii Gorzowskiej w postaci możliwości organizacji koncertu lub spektaklu w tej instytucji przyznano dla bohatera filmu "Solo" kompozytora Bogusława Schaeffera.

Filmy nagrodzone w konkursie będzie można zobaczyć w niedzielę w Filharmonii Gorzowskiej.

Pokaz poprzedzi prezentacja dokumentu o gorzowskim skrzypku jazzowym Adamie Bałdychu, który powstał podczas warsztatów filmowych w ramach KAMERaTON-u.

W trakcie festiwalu odbywały się też projekcje filmów, które nie zostały zakwalifikowane do konkursu, koncerty cenionych muzyków - Leszka Możdżera, Adama Bałdycha z Royal String Quartet i Grażyny Auguścik, a także wystawy fotografii.

Organizatorem festiwalu była Filharmonia Gorzowska przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

mrd/ sp/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz