Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Film o Irenie Sendlerowej w amerykańskiej telewizji

0
Podziel się:

Film dokumentalny o bohaterskiej Polsce, która w czasie wojny uratowała 2500 dzieci żydowskich z Getta Warszawskiego, wyemitowała publiczna telewizja PBS.

Film o Irenie Sendlerowej w amerykańskiej telewizji
(PAP/Radek Pietruszka)
bEUJAyMR

*Film dokumentalny o Irenie Sendlerowej, bohaterskiej Polsce, która w czasie wojny uratowała 2500 dzieci żydowskich z Getta Warszawskiego, wyemitowała publiczna telewizja PBS. *

Film zrealizowany został w koprodukcji polsko-amerykańskiej. Wyreżyserowała go Mary Skinner, autorem zdjęć jest Sławomir Grunberg, a muzyki Tom Dishner i Frank Ilfman. Do jego sfinansowania przyczyniły się polskie i żydowskie organizacje w USA, m.in. Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa, Legion of Young Polish Women, Foundation for Polish German Colaboration, Koret Foundation i Taube Philanthropies. Wśród wymienionych w czołówce sponsorów jest znany polski artysta-plastyk z Nowego Jorku, Rafał Olbiński.

Realizatorzy filmu przeprowadzili m.in. rozmowę z Ireną Sendlerową niedługo przed jej śmiercią w 2008 roku, wywiady z ocalonymi przez nią Żydami, oraz rozmowę z Władysławem Bartoszewskim, który w czasie okupacji hitlerowskiej działał w Żegocie, komórce AK zajmującej się ratowaniem Żydów. Wykorzystali materiał filmowy z archiwów i zdjęcia rodzinne bohaterów okupacyjnego dramatu.

bEUJAyMT

Irena Sendlerowa i jej współpracownicy podkreślali w filmie, że ocalenie 2500 dzieci z getta nie było by możliwe bez współdziałania wielu innych osób w Warszawie po _ aryjskiej _ stronie miasta.

Czytaj w Money.pl

bEUJAyNu
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)