Notowania

Film o Szymborskiej zrobił Holender. Co z tego wyszło?

Film Wisława Szymborska. Koniec i początek, będzie pokazany zostanie 5 maja w Planete+.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Film _ Wisława Szymborska. Koniec i początek _, który pokazany zostanie 5 maja w Planete+, ukazuje noblistkę w codziennych relacjach z innymi, sytuacjach kameralnych, z papierosem w dłoni. _ Nie chciałem robić tradycyjnego portretu-dokumentu _ - powiedział reżyser John Albert Jensen.

Na zdjęciu Wisława Szymborska z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Reżyser miał plan - jak tłumaczył - aby wiersze poetki stały się rodzajem przewodnika po Polsce. Na pytanie, jak udało się namówić Wisławę Szymborską do udziału w filmie, John Albert Jensen odpowiedział: _ zajęło to trochę czasu, ponieważ bardzo trudno było dostać się w jej bezpośrednie otoczenie. _

_ - Na szczęście mój kolega jest dobrym przyjacielem Ewy Lipskiej, a ona widziała mój film o Hrabalu, który jest ulubionym pisarzem Lipskiej oraz Szymborskiej. I tak udało nam się odrobinę bardziej zbliżyć do noblistki _.

Widz może usłyszeć refleksje Szymborskiej o poezji: _ każdy poeta chciałby, żeby jego wiersze były jak najdłużej czytane, rozumiane, potrzebne, ale jednocześnie przypuszczam, że każdy poeta ma wiersze, którym życzy, aby przestały być aktualne, są to wiersze o nienawiści, o przemocy _.

W dokumencie są sceny, gdy dwie poetki: Lipska i Szymborska w mieszkaniu noblistki piją koniak, dyskutują i czytają wiersze. Reżyser filmu zwrócił uwagę, że _ w dokumencie nie chodzi o to, żeby kogoś postawić przed kamerą i zadawać mu pytania. Nie jest to więc klasyczny wywiad, chcieliśmy uniknąć takiej formy. Zwłaszcza że Szymborska się po prostu na nią nie godziła. W filmie mówi jasno +jak się urodziłam to podpisywałam kontrakt, a tam nic nie było, że będę udzielała wywiadów+ _.

W dokumencie możemy posłuchać opinii o Szymborskiej przypadkowych przechodniów spotykanych na ulicach Krakowa, a także osób z obsługi pensjonatu w Zakopanem, do którego noblistka regularnie przyjeżdżała. W filmie pojawiają się znane postacie m.in Andrzej Wajda, Kora czy zmarły w lutym tego roku wielbiciel poezji Szymborskiej lekarz-naukowiec Andrzej Szczeklik.

Jak powiedział reżyser dokumentu _ film miał, jak w kalejdoskopie analizować poezję Szymborskiej z różnych punktów widzenia _ - dlatego tłumaczy Jensen - _ chciałem, by w filmie wystąpił pan Szczeklik, pan Wajda i Kora. Sam +wyrosłem+ z filmami Wajdy w latach 70-tych. Bardzo chciałem, by pojawił się on w moim filmie, gdyż jest z tego samego pokolenia co poetka. Z drugiej strony pragnąłem, aby obecna też była Kora, która wiersz Szymborskiej zaprezentowała przecież w rockowej piosence _.

Te różne perspektywy, zdaniem filmowca, rzucają trochę światła na samą poezję, ale także na polską mentalność. Tłumaczą _ z jakiej ziemi wyrosły te wiersze _.

Jak opowiada sama Szymborska w jednej ze scen: _ swoje zdanie trzeba mieć i trzeba pisać o pewnych postawach wobec świata, wobec innych ludzi, natomiast bardzo rzadko należy pisać o rzeczach tak aktualnych, że jeszcze nieprzemyślanych _. Andrzej Wajda analizując twórczość noblistki mówi wprost: _ Wiersze Szymborskiej to proza chwycona za gardło _.

Poezja Szymborskiej - jak powiedział Jensen - jest bardzo popularna w Europie Zachodniej, _ jej zbiór poezji sprzedał się w ponad 80 tys. egzemplarzy w Holandii, a to jest bardzo dużo jak na nasz kraj i poezję _ - dodał.

Film był już pokazywany w Holandii, Niemczech i Izraelu. Polska publiczność oprócz premierowego pokazu w telewizji Planete+ 5 maja, będzie mogła obejrzeć dokument podczas festiwalu filmowego Planete+ Doc, który rozpocznie się 11 maja w Warszawie.

Czytaj więcej o Wisławie Szymborskiej
Fundacja Szymborskiej. Zobacz ile może wydać Michał Rusinek, sekretarz i wykonawca testamentu noblistki ujawnił jaką kwotą dysponuje.
Dziś pogrzeb Szymborskiej. Tak ją wspomina przyjaciółka - _ Jak nikt potrafiła uciekać niezauważona. To był jej sposób na sławę _ - opowiada Katarzyna Kolenda - Zaleska.
Tagi: Wisława Szymborska nie żyje, Szymborska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz