Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
filmy
21.11.2009 21:16

Film "Sonia i jej rodzina" wygrał XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema"

Film "Sonia i jej rodzina" w reżyserii Słowaczki Danieli Rusnakowej otrzymał w sobotę Złoty Zamek - główną nagrodę XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Off Cinema" zorganizowanego w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Film "Sonia i jej rodzina" w reżyserii Słowaczki Danieli Rusnakowej otrzymał w sobotę Złoty Zamek - główną nagrodę XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Off Cinema" zorganizowanego w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. *

W konkursie rywalizowało 40 krótkometrażowych filmów dokumentalnych zrealizowanych w 11 krajach świata przez artystów, którzy nie ukończyli 35 lat.

Jury jednogłośnie wybrało słowacki film, który opowiada o licznej wielopokoleniowej rodzinie słowackiej mieszkającej w slumsie.

"Ten film jest zrealizowany bardzo cierpliwym okiem. Autorka przez dwa lata była z tymi ludźmi i traktuje tych ludzi po ludzku. To nie jest takie chłodne oglądanie. Nie jesteśmy w ogrodzie zoologicznym, jesteśmy wśród ludzi, którzy zmagają się ze swoim losem i sobą samym" - powiedział PAP przewodniczący jury Maciej Drygas, reżyser filmów dokumentalnych, jeden z ważniejszych współczesnych polskich dokumentalistów.

Srebrny Zamek zdobył film Tomasza Wolskiego "Szczęściarze", a brązowe - filmy: Kaliny Alabrudzińskiej "Kierunek: Islandia" oraz Michała Marczaka "Kobieta Poszukiwana".

Drygas oceniając filmy biorące udział w konkursie, podkreślał ich różnorodność. "Wśród tych najlepszych są obrazy interesujące, dobrze zrealizowane i właśnie są taką próbą dotknięcia świata i jakiejś prawdy o człowieku" - mówił.

Festiwalowi towarzyszyły seanse specjalne, warsztaty, spotkania, a także pokaz klasycznego dzieła niemego "Żelazny koń" (1924) Johna Forda z muzyką skomponowaną przez Rafała Rozmusa, którą wykonała orkiestra pod dyrekcją kompozytora. Nagrody wręczono w sobotę wieczorem. Festiwal zakończy się w niedzielę pokazami nagrodzonych filmów.(PAP)

kpr/ bk/

Tagi: filmy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz