Notowania

filmy
12.07.2009 07:22

Film z Austrii wygrał II Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych

Film "Wstęp do raju za 3 Euro 20" w reżyserii Edith Tauber z Austrii wygrał konkurs dla filmów animowanych towarzyszący II Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Animowanych "Animator 2009" i zdobył główną nagrodę "Złotego Pegaza" oraz 60 tys. zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Film "Wstęp do raju za 3 Euro 20" w reżyserii Edith Tauber z Austrii wygrał konkurs dla filmów animowanych towarzyszący II Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Animowanych "Animator 2009" i zdobył główną nagrodę "Złotego Pegaza" oraz 60 tys. zł.

Wyniki konkursu ogłoszono w sobotę podczas Galii Festiwalowej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W konkursie uczestniczyło 78 filmów wyprodukowanych w 24 krajach świata. Komisja selekcyjna wybrała je z 350 nadesłanych na konkurs propozycji.

Zdobywca Grand Prix to obraz opowiadający o kompleksach rekreacyjnych, które starają się odtworzyć iluzoryczny raj na ziemi.

Kolejne nagrody zdobyli: "Srebrnego Pegaza" australijski film "Piła Mechaniczna" w reżyserii Dennisa Tupicoffa, a "Brązowego Pegaza" otrzymała animacja Estończyka Rao Heidmetsa "Nieodłączna Powinność".

Przyznano dwie nagrody dodatkowe: za najlepszy film muzyczny otrzymał polski film "Virus" w reżyserii Roberta Procha, a za najlepszy film dla dzieci uznano animacje "Ostatni dzień Geralda" amerykańskich twórców Justin and Shel Rasch.

Nagrodę publiczności otrzymał film "La Maison en Petits Cubes" w reżyserii Kunio Kato (Japonia) - film ten zdobył Oskara w kategorii animowanych filmów krótkometrażowych.

Oceny filmów dokonało jury pod przewodnictwem polskiego reżysera Hieronima Neumanna.

"Nie było w tym roku +pewniaków+ do zwycięstwa. Poza filmem w kategorii muzycznej - jury wyłaniało poprzez głosowanie - większością głosów. Generalnie trudno jest oceniać filmy w trzech kategoriach, gdy powinno ich być co najmniej dziesięć." - powiedział po ogłoszeniu wyników PAP Neumann.

II Międzynarodowy Festiwal Filmów animowanych "Animator 2009" rozpoczął się w poniedziałek. Przez sześć dni w różnych miejscach Poznania można było kilkaset filmów animowanych dla dzieci i dorosłych.

Wydarzeniem ostatniego dnia festiwalu był multimedialny spektakl "Bring Me the Head of Ubu Roi" według "Króla Ubu" Alfreda Jarry, z animacjami braci Quay i muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Pere Ubu z USA. (PAP)

kpr/ wkr/

Tagi: filmy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz