Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finał akcji "Muzeum na wakacje"

0
Podziel się:

Pokaz odnawiania obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki, tajniki
tworzenia egipskich mumii i improwizowane "sceny z obrazów" czekają na dzieci w Muzeum Narodowym w
Warszawie. Zaplanowane atrakcje zwieńczą trwający trzy tygodnie program "Muzeum na wakacje".

Pokaz odnawiania obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki, tajniki tworzenia egipskich mumii i improwizowane "sceny z obrazów" czekają na dzieci w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zaplanowane atrakcje zwieńczą trwający trzy tygodnie program "Muzeum na wakacje".

Jeszcze przez trzy dni (13, 14 i 15 lipca) Muzeum Narodowe zaprasza dzieci na program edukacyjny "Muzeum na wakacje", przygotowany przez Ośrodek Oświatowy tej placówki. Zajęcia prowadzą pracownicy muzeum oraz współpracujący z placówką studenci i absolwenci archeologii i historii sztuki.

"Mamy dwa cykle, dla dzieci w wieku 6 - 8 lat i dla nieco starszych, w wieku 9 12 lat" - mówi Bożena Pysiewicz, koordynatorka programów edukacyjnych w Muzeum Narodowym - "Przez ostatnie trzy dni trwania programu, dzieciaki będą mogły posłuchać i zobaczyć m.in. jak powstaje mumia, jak konserwuje się obraz i wziąć udział w improwizowanym przedstawieniu teatralnym, +ożywiając+ osoby i sceny z wybranych obrazów".

Zajęcia zaczynają się około godziny 12. Dzieci dzieli się według wieku i kieruje do odpowiedniej grupy Jutro, młodsi będą mogli zapoznać się np. z procesem powstawania egipskich mumii: dowiedzą się ile bandaża potrzebne było do stworzenia mumii, co to są uszebti (specjalne figurki wkładane do grobu wraz ze zmumifikowanym ciałem, by służyć zmarłemu w zaświatach - PAP) oraz usłyszą informacje o życiu i kulturze starożytnego Egiptu.

Na starszych czeka możliwość poznania tajemnic pracy konserwatora obrazów i obejrzenie, jak odnawiany jest obraz - na przykładzie "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki.

Na czwartek przewidziane są dla młodszych dzieci "bezkrwawe łowy" - poszukiwanie na przedstawionych obrazach zwierząt, a następnie składanie ich z przygotowanych wcześniej papierowych szablonów. W piątek zaś, dzieci z grupy "młodszej" będą mogły uczestniczyć w improwizowanym przedstawieniu teatralnym, "ożywiając" w ten sposób scenę z obrazu "Porwanie królewny" Witolda Wojtkiewicza, i obejrzeć teatrzyk kukiełkowy. Starsze dzieci zapoznają się z obyczajami szlachty polskiej z okresu I Rzeczpospolitej i przyjrzą się pochodzącym z tamtych czasów przedmiotom codziennego użytku.

Program "Muzeum na wakacje" trwa od końca czerwca. Zwiedzający mogli przez ten czas obejrzeć takie ekspozycje jak: "W krainie sztuki średniowiecznej" (prezentacja najpopularniejszych średniowiecznych motywów i technik malarskich) czy "Tajemnice archeologii" - skupiającej się na zagadnieniach badań i pracy archeologów. (PAP)

maz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)