Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finał konkursu "Historia i Życie"

0
Podziel się:

Pięć nagród indywidualnych i jedną zbiorową przyznano w konkursie
historycznym "Historia i Życie", którego finał odbył się w piątek w Warszawie. Temat szóstej edycji
konkursu brzmiał "Prace i dnie - praca jako zawód i powołanie w doświadczeniach pokoleń".

Pięć nagród indywidualnych i jedną zbiorową przyznano w konkursie historycznym "Historia i Życie", którego finał odbył się w piątek w Warszawie. Temat szóstej edycji konkursu brzmiał "Prace i dnie - praca jako zawód i powołanie w doświadczeniach pokoleń".

"Temat tegorocznego konkursu był poświęcony pracy, jako zjawisku społecznemu kształtującemu jednostki i społeczeństwa, ale także jako idei zmieniającej się na przestrzeni czasu. Zależało nam, by młodzi ludzie zastanowili się, jakie ma ona znaczenie w życiu codziennym, jak zmienia się jej etos czy rozważyli zjawisko przekazywania zawodów z pokolenia na pokolenie. Z prac wyłania się obraz dość pragmatycznego i realistycznego podejścia młodzieży do pracy, co wydaje się dosyć pozytywne" - tłumaczyła członkini jury konkursu Krystyna Szelągowska.

Jak zaznaczyła, z roku na rok na konkurs napływa coraz więcej prac, a ich poziom merytoryczny także jest coraz lepszy. "Obserwujemy poprawę zarówno warsztatu, jak i większą dbałość i fachowość w poszukiwaniu źródeł. W tym roku na konkurs wpłynęło 120 prac autorstwa 144 uczniów ze szkół licealnych. Przeważały prace indywidualne, część uczestników wybrała jednak formę opracowań zbiorowych. Największym zainteresowanie cieszył się temat +Emigracja zarobkowa+, zapewne ze względu na jego aktualność" - relacjonowała Szelągowska.

Uczestnicy konkursu mieli do wyboru jeden z sześciu tematów. Pozostałe to: "Praca w dziejach mojej rodziny i społeczności lokalnej", "Czy praca łączy czy dzieli ludzi?", "Praca w służbie idei", "Awans społeczny a wykształcenie i praca" oraz "Praca: wolność czy zniewolenie?".

Pierwszą nagrodę w kategorii indywidualnej zdobył Patryk Kurpierz z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu. Dwie drugie nagrody otrzymały Dominika Wybult także z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu i Joanna Rudzka z Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół nr 1 w Lipnie. Również dwie nagrody trzecie wręczono Agnieszce Kulikowskiej z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu i Dominice Zawackiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Jagiellończyka w Łasinie.

Nagrodę w kategorii prac zbiorowych przyznano Agnieszce Klupś, Damaris Pośpiech i Robertowi Kukowieckiemu z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego w Śremie.

Uczniowie otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Wyróżniono także nauczycieli, pod których kierunkiem powstawały najlepsze prace. Dyplomy i nagrody finansowe otrzymali Anita Błąkała-Lewek z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego w Śremie, Ilona Herzberg z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Jagiellończyka w Łasinie, Anna Kozioł z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, Joanna Kleemann z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Nowej Soli oraz Maciej Skoczylas z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu.

Organizatorem konkursu była Fundacja Wiedza i Praktyka. Patronat honorowy nad nim objęli minister edukacji narodowej Katarzyna Hall oraz pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)