Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finał programów edukacyjnych Narodowego Centrum Kultury

0
Podziel się:

Taniec współczesny do "III Symfonii" Witolda Lutosławskiego oraz wykonanie
małego oratorium Mariana Sawy "Czego chcą dzieci świata" zaprezentowali w środę młodzi uczestnicy
finału programów edukacyjnych Narodowego Centrum Kultury.

Taniec współczesny do "III Symfonii" Witolda Lutosławskiego oraz wykonanie małego oratorium Mariana Sawy "Czego chcą dzieci świata" zaprezentowali w środę młodzi uczestnicy finału programów edukacyjnych Narodowego Centrum Kultury.

Widowisko z udziałem ponad 280 młodych śpiewaków i ponad 70 tancerzy odbyło się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

"Ideą naszych programów edukacyjnych: Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych +Śpiewająca Polska+ oraz programu +Rytm+ było zachęcenie młodych ludzi do aktywności artystycznej związanej z muzyką" - powiedział PAP dyrektor Narodowego Centrum Nauki, Krzysztof Dudek.

W jego ocenie, w Polsce brakuje dobrej edukacji muzycznej, która mogłaby zainteresować uczniów np. grą na instrumentach. "Istotne jest także przygotowanie młodych ludzi do odbioru wartościowych dzieł muzycznych. Temu służą te programy, które adresowane są do uczniów szkół - od podstawówek do szkół średnich" - przekonywał dyrektor Centrum. Jak podkreślił, program "Śpiewająca Polska", który jest realizowany przez Centrum od 2006 r., w dużym stopniu odbudował chóry szkolne.

W spektaklu wystąpił chór 280 dzieci i młodzieży z regionów: łódzkiego, białostockiego oraz warszawskiego. Wykonał on małe oratorium Mariana Sawy "Czego chcą dzieci świata". "To specyficzny utwór z trudnym tekstem. Opowiada o tym, czego chcą dzieci od dorosłych. A chcą po prostu, by ich słuchano" - powiedziała PAP Karolina Fortecka z Młodzieżowego Międzyszkolnego Chóru Żeńskiego Iuvenales Cantores Lodzienses.

W programie znalazł się także spektakl taneczny do "III Symfonii" Witolda Lutosławskiego w wykonaniu ponad 70 uczestników programu "Rytm" z pięciu warszawskich szkół. Młodym wykonawcom towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Krzysztofa Kusiel-Moroza.

"Przygotowanie tańca związanego z muzyką Lutosławskiego pozwoliło uczniom lepiej ją rozumieć. Dzieci wiedzą już, co jest w tej muzyce ważne, jaka jest jej struktura, a także ile mobilizacji wymaga przygotowanie ciała do tańca" - powiedział PAP solista Polskiego Baletu Narodowego i choreograf spektaklu Jacek Tyski.

"Rytm" to program edukacji artystycznej Narodowego Centrum Kultury nawiązujący do tańca, muzyki, rytmiki. Od listopada 2009 r. w pięciu warszawskich szkołach odbywały się zajęcia taneczne pod okiem choreografów z Polskiego Baletu Narodowego i Studio Buffo przy współpracy profesjonalnej orkiestry. Inspiracją dla "Rytmu" był program edukacyjny Filharmonii Berlińskiej, którego pomysłodawcą jest dyrygent Simon Rattle.

Ogólnopolski Program Rozwoju Chórów Szkolnych "Śpiewająca Polska" to zainicjowany w 2006 r. program wspierający rozwój chórów szkolnych, upowszechniający zarówno śpiew, jak i edukację muzyczną dzieci i młodzieży. Program jest realizowany we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Wratislavia Cantans. Każdego roku bierze w nim udział ponad 10 tys. uczniów.

Narodowe Centrum Kultury jest państwową instytucją kultury, której statutowym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury w Polsce. Powstało w 2002 r.(PAP)

nno/ hes/

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)