Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finał VII edycji programu edukacyjnego "Przywróćmy Pamięć"

0
Podziel się:

Gazetki ścienne, albumy i zdjęcia dokumentujące warsztaty organizowane w
ramach spotkań polsko-izraelskich to niektóre z prac biorących udział w VII edycji programu
edukacyjnego "Przywróćmy Pamięć", którego finał odbył się w stołecznej synagodze im. Nożyków.

Gazetki ścienne, albumy i zdjęcia dokumentujące warsztaty organizowane w ramach spotkań polsko-izraelskich to niektóre z prac biorących udział w VII edycji programu edukacyjnego "Przywróćmy Pamięć", którego finał odbył się w stołecznej synagodze im. Nożyków.

Program "Przywróćmy Pamięć" realizowany jest przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W jego ramach młodzież z całej Polski poznaje kulturę i historię społeczności żydowskiej w swojej miejscowości, a następnie przywraca i utrwala pamięć o niej poprzez realizację projektów lokalnych. Program przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych i może być realizowany podczas lekcji, jak i w ramach kół zainteresowań czy innych zajęć pozaszkolnych.

"W programie wzięło już udział ponad 7 tys. uczniów i ponad 350 nauczycieli z 300 szkół z całego kraju. W tej edycji uczestniczy 1,2 tys. uczniów i 60 nauczycieli z 52 szkół. 17 spośród nich zaprezentowało dziś swoje dokonania. Projekt dotyczy przywracania pamięci o polskich Żydach i jest zwłaszcza skierowany do uczniów z mniejszych miejscowości, gdzie nie ma możliwości działania wielu organizacji pozarządowych promujących tolerancję, którą my jako organizacja żydowska widzimy jako wspólny element kulturalny polskiego dorobku narodowego" - powiedziała PAP dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego Monika Krawczyk.

Uczniowie realizują projekt edukacyjny na podstawie dostępnych źródeł i wiadomości zebranych od osób starszych, dzięki czemu rekonstruują wielokulturową historię swojej miejscowości, koncentrując się na historii lokalnej diaspory żydowskiej. Następnie wspólnie planują i realizują działania publiczne, aby przywrócić pamięć o lokalnym dziedzictwie innym mieszkańcom miejscowości. Jednym z elementów tych działań jest także opieka nad cmentarzem żydowskim znajdującym się w okolicy.

"Program zakłada pracę metodą projektu edukacyjnego, która pozwala m.in. łączyć edukację szkolną i pozaszkolną. Warstwa historyczna wykorzystuje w pracy uczniów opowieści świadków jako źródło historyczne. Ważnym elementem jest też angażowanie społeczności lokalnej w działania na rzecz dziedzictwa. Dlatego uczniowie podejmują różnorodne działania publiczne, by przywrócić lokalnej społeczności pamięć na temat wielokulturowej przeszłości regionu. Uczniowie badają historię na podstawie wiedzy bliskich, zbierają dokumenty i organizują wystawy" - opowiadała Krawczyk.

Jak zaznaczył obecny podczas wtorkowego finału programu ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner wskrzeszenie i zachowanie pamięci o kulturowym dziedzictwie Żydów polskich jest niezwykle ważne. "Wasze zainteresowanie daje szansę na odnowienie życia żydowskiego w Polsce. To co robicie, to nie jest dla Żydów w Polsce, ale dla Polski, żeby pamiętać co tu było. Nam jako Izraelowi zależy na dobrych kontaktach z Polską i zbudowaniu na nowo dobrych relacji między narodami, których podstawą powinny być także spotkania takich jak wy młodych ludzi z obu krajów" - podkreślił ambasador.

Młodzież i nauczyciele przybyli na finał programu mieli także możliwość wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych, spotkaniu z rabinem czy zwiedzaniu synagogi.

VII edycja programu edukacyjnego "Przywróćmy Pamięć" została objęta patronatem pełnomocnika rządu ds. równego traktowania i wojewódzkich kuratorów oświaty. Szczegóły są dostępne na stronie www.pamiec.fodz.pl. (PAP)

akn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)