Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finaliści nagrody reporterskiej im. Kapuścińskiego

0
Podziel się:

Pięć książek reporterskich - w tym jedna polskiego autora - znalazło się w
finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Laureata poznamy 13 maja - podaje
Instytut Książki.

*Pięć książek reporterskich - w tym jedna polskiego autora - znalazło się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Laureata poznamy 13 maja - podaje Instytut Książki. *

W finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego znalazło się pięć książek: "Lekcje chińskiego. Dzieci rewolucji kulturalnej i dzisiejsze Chiny" Johna Pomfreta (przeł. Jan Halbersztat)
, "Uśmiech Pol Pota" Petera Froeberga Idlinga (przeł. Mariusz Kalinowski), "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietłany Aleksijewicz (przeł. Jerzy Czech), "Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee" Chloe Hooper (przekł. Agnieszka Nowakowska) oraz "Toast za przodków" Wojciecha Góreckiego. Poza "Lekcjami chińskiego", które opublikowało wydawnictwo Ushuaia, wszystkie książki, które znalazły się w finale nagrody, ukazały się nakładem wydawnictwa Czarne.

"Lekcje chińskiego. Dzieci rewolucji kulturalnej i dzisiejsze Chiny" Johna Pomfreta to opowieść o najnowszej historii Chin pokazana przez pryzmat losów kilku studentów, kolegów ze szkolnej ławy autora, który na początku lat 80. studiował w Chinach i po latach odnalazł swych kolegów, aby przekonać się, jak potoczyły się ich losy. XX wieczna historia wschodniej Azji jest też tematem innej nominowanej książki - "Uśmiechu Pol Pota" Petera Froeberga Idlinga, który przedstawia Kambodżę czasów krwawego reżimu Czerwonych Khmerów.

"Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietłany Aleksijewicz to wspomnienia z czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej kobiet z Armii Czerwonej, a książka "Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee" Chloe Hooper opowiada o tragedii Aborygenów zesłanych na wyspę Palm Island. Jedyna książka polskiego autora, która znalazła się w finale nagrody to "Toast za przodków" Wojciecha Góreckiego - zbiór 23 reportaży z Kaukazu.

Laureata nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki poznamy 13 maja. Zwycięzca otrzyma 50 tysięcy złotych, a jeśli będzie nim autor zagraniczny, nagrodę - 15 tys. zł odbierze także tłumacz.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszym laureatem został rok temu francuski dziennikarz i korespondent wojenny Jean Hatzfeld za reportaż "Strategia antylop" w przekładzie Jacka Giszczaka. Organizatorami konkursu są miasto stołeczne Warszawa oraz "Gazeta Wyborcza. (PAP)

aszw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)